REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co zrobić, aby ZUS uzyskał z USC odpis aktu urodzenia dziecka do zasiłku macierzyńskiego?

ZUS może sam wystąpić o odpisy aktów stanu cywilnego, które są potrzebne do wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku pogrzebowego. Co należy zrobić, aby tak się stało?

Koronawirus a świadczenia rodzinne – najważniejsze zmiany w pytaniach i odpowiedziach

Co zmieniło się w zakresie przyznawania świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego w związku z zagrożeniem koronawirusem? Prezentujemy odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.

Świadczenie postojowe - komu przysługuje, ile wynosi, jak wypełnić wniosek?

Świadczenie postojowe jest jedną z form wsparcia osób, które utraciły przychody wskutek epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Podpowiadamy ile wynosi świadczenie postojowe, kto może się o nie ubiegać i jak wypełnić odpowiedni wniosek.

Świadczenie postojowe - pytania i odpowiedzi MRPiPS

Świadczenie postojowe jest jedną z form wsparcia osób samozatrudnionych i pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, przewidzianą przez tzw. tarczę antykryzysową. MRPiPS opublikowało odpowiedzi na pytania dotyczące świadczenia postojowego.

REKLAMA

Można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejne dni

Szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte aż do Świąt Wielkanocnych. Rodzice, którzy wykorzystali już dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę na kolejne dni. Oświadczenie należy złożyć tak jak poprzednio.

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy - wzór, jak wysłać

Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny. Jak wygląda wzór oświadczenia? W jaki sposób należy wysłać oświadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców - wniosek do ZUS online

Rodzic ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19. W jakich przypadkach wniosek o zasiłek można wysłać do ZUS online?

Koronawirus: nieobecność w pracy a zasiłki

Jakie zasiłki przysługują za czas nieobecności w pracy z powodu koronawirusa? Kto i na jakich zasadach będzie wypłacał należności wynikające ze stosunku pracy?

REKLAMA

Kwarantanna dziecka i zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka - zasiłek opiekuńczy

Objęcie dziecka kwarantanną z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem lub zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zamknięcie szkoły, przedszkola i żłobka z powodu koronawirusa

Specustawa dotycząca koronawirusa przyznaje rodzicom dzieci w wieku do 8. roku życia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za 14 dni opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka czy klubiku dziecięcego. Należy w tym celu wypełnić stosowne oświadczenie.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19 (koronawirusa)

ZUS stworzył wzór Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 (koronawirusa) żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Wypełnienie tego dokumentu jest niezbędne w celu otrzymania zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad dzieckiem.

PIT: czy rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z urzędu pracy?

Czy powinieneś rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych lub inne świadczenia przyznawane z urzędu pracy, jeśli korzystałeś z nich w 2019 r.?

Zasiłek macierzyński 2020 – kwota, wniosek

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim oraz urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jaka jest kwota zasiłku macierzyńskiego w 2020 r.? Jak napisać wniosek?

Zamknięcie żłobka, przedszkola i szkoły z powodu koronawirusa a zasiłek opiekuńczy

Zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa może być podstawą do przyznania zasiłku opiekuńczego. Ile wynosi świadczenie z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w tym czasie? Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy? Ile dni można je pobierać?

Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie?

Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2020 r. stanowi jedynie część wartości usług związanych z pogrzebem zmarłego. Czy kwota zasiłku wzrośnie? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy z ZUS i KRUS?

Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnego rodzica a nowy związek

Nowy związek rodzica wcześniej samotnie wychowującego dziecko nie może być powodem odmowy dodatku do zasiłku rodzinnego. Wojewódzkie sądy administracyjne wypracowały jednolitą wykładnię przepisów dotyczącą dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jest ona korzystna dla rodziców.

Wynagrodzenie chorobowe 2020

Wynagrodzenie chorobowe w 2020 r. przysługuje za okres pierwszych 33 dni choroby. Wyjątek stanowią osoby po 50 roku życia - 14 dni. Wypłaca je pracodawca. Dłuższy od wskazanego okresu choroby powoduje powstanie prawa do zasiłku chorobowego. Jaka jest różnica między zasiłkiem chorobowym a wynagrodzeniem chorobowym? Co w przypadku choroby pracownika na przełomie roku kalendarzowego?

Świadczenie pielęgnacyjne dla dorosłej osoby niepełnosprawnej - korzystne orzeczenia kolegiów

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych starający się o świadczenia pielęgnacyjne coraz częściej uzyskują korzystne orzeczenia samorządowych kolegiów. Chociaż upłynęło już pięc lat, to wyrok Trybunału Konstytucyjnego wciąż nie został wykonany.

Świadczenia w razie choroby - porównanie

W polskim systemie ubezpieczeń społecznych i uprawnień pracowniczych istnieją niejako trzy instytucje, od których zależne jest prawo do świadczeń w związku z niezdolnością do pracy. Czym się różnią?

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020 - dla kogo, wysokość, wniosek, dokumenty

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie rezygnującej z pracy w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Dla kogo konkretnie przewidziano to świadczenie? Jaka będzie jego wysokość w 2020 r.? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek i jakie dokumenty załączyć?

Opieka nad niepełnosprawną babcią - świadczenie pielęgnacyjne dla wnuczki

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wnuczce samotnie opiekującej się niepełnosprawną babcią. Wnuczka ze względu na konieczność sprawowania opieki nad babcią nie może podjąć pracy.

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych a staż, szkolenie, nauka, prace interwencyjne

Osoba bezrobotna pobierająca zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy może otrzymać skierowanie na staż, szkolenie czy prace interwencyjne albo kontynuować naukę. Jak taka praca lub nauka wpływa na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych?

Zasiłek pogrzebowy z ZUS - ile i dla kogo?

Zasiłek pogrzebowy z ZUS to inaczej zwrot poniesionych kosztów pogrzebu. Czym są koszty pogrzebu? Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy? Ile wynosi jego wysokość?

Termin przyznania zasiłku dla bezrobotnych a sposób rozwiązania umowy o pracę

Przy ustalaniu terminu przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych istotne znaczenie ma sposób rozwiązania umowy o pracę. Jak na zasiłek wpływa wypowiedzenie umowy dokonane przez pracodawcę, wypowiedzenie dokonane przez pracownika, rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a jak zwolnienie dyscyplinarne?

Świadczenie pielęgnacyjne w 2020 r. (wysokość, uprawnieni, wniosek) krok po kroku

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2020 r. wzrośnie o 247 zł. Podpowiadamy, jak krok po kroku ubiegać się o wsparcie, komu przysługuje świadczenie i kiedy złożyć odpowiedni wniosek.

Podwyżka zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego 2020

Zasiłek pielęgnacyjny od 1 listopada 2019 r. został podwyższony do kwoty 215,84 zł. Świadczenie pielęgnacyjne czeka podwyżka wraz z początkiem 2020 r. Ile wyniesie nowa kwota tego świadczenia? Czym jest zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne? Komu przysługują?

Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty

Zasiek pogrzebowy należy się na pokrycie kosztów pogrzebu. Jaka będzie kwota zasiłku w 2020 r.? Kto może złożyć wniosek do ZUS? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć?

Zasiłek dla bezrobotnych po okresie opieki nad dzieckiem

Czy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym istnieje możliwość rejestracji w urzędzie pracy i otrzymywania zasiłki dla bezrobotnych?

Zasiłek pielęgnacyjny – ile wynosi (2019)?

Od 1 listopada 2019 r. wzrośnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny obecnie, a ile po zmianach?

85 lat ZUS - historia powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi 85-lecie swojej działalności. Powstał na mocy rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego z dnia 24 października 1934 r. Poznajemy bogatą historię ZUS.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2020 r.

Wysokość zasiłku chorobowego ustala się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jest nią średnie wynagrodzenie z 12 ostatnich miesięcy. Ile w 2020 r. może minimalnie wynosić podstawa wymiaru zasiłku chorobowego?

Zasiłek dla bezrobotnych na cały rok

Zasiłek dla bezrobotnych może być wypłacany nawet przez cały rok kalendarzowy. Sprawdź, kiedy przysługuje i jakie warunki należy spełnić, aby pobierać go przez dłuższy okres.

Od kiedy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego?

Pracownik, który zachorował, nie zawsze otrzyma wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy. Ważny jest bowiem czas od kiedy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jaki jest okres wyczekiwania, licząc od momentu rozpoczęcia odprowadzania składek chorobowych?

Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy. Wynagrodzenie to nie ulega jednak obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Zasada „złotówka za złotówkę” – na czym polega i jak się ją stosuje?

Zasada „złotówka za złotówkę” polega na obniżeniu wysokości otrzymywanych świadczeń w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego. Reguła jest stosowana przy przyznawaniu zasiłków rodzinnych.

Świadczenie pielęgnacyjne 2020 - jaka kwota?

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego zostanie zwaloryzowana od 1 stycznia 2020 r. Wysokość świadczenia jest ściśle uzależniona od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wypadek przy pracy - na jakie świadczenia z ZUS można liczyć?

Wypadki przy pracy często zdarzają się latem. Głównie w sektorze budowlanym. Jeśli pracownik jest ubezpieczony, a od jego wynagrodzenia odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe, może liczyć na szereg świadczeń z ZUS. Jakie to świadczenia?

Specjalny zasiłek opiekuńczy od 1 listopada 2019 do 31 października 2020 r.

Można już składać wnioski o online o specjalny zasiłek opiekuńczy na okres trwający od 1 listopada 2019 do 31 października 2020 r. Świadczenie to przysługuje osobom, które rezygnują z zatrudnienia bądź go nie podejmują, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Zasiłek rodzinny i dodatki na 2020 rok – wniosek od lipca 2019 r.

Pierwsze wnioski o zasiłek rodzinny na okres świadczeniowy 2019/2020 będzie można składać już od lipca 2019 r. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie i jak krok po kroku się o nie ubiegać.

Zasiłek dla bezrobotnych - zasady przyznania

Osoba bezrobotna może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy. Procedura przyznawania prawa do zasiłku ma określone zasady. Jakie warunki należy spełnić?

Czy rodzicom martwo urodzonych dzieci przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wymaga przedstawienia aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Powinna być podana na nim także płeć dziecka. Nie zawsze jednak da się ją ustalić. Czy rodzicom martwo urodzonych dzieci, których płci nie da się ustalić, mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jak zasiłek pogrzebowy?

Strajk w szkole a zasiłek opiekuńczy

Czy rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku strajku w szkole? Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek?

Zasiłek macierzyński w 2019 r. - działalność gospodarcza

Czy korzystanie z zasiłku macierzyńskiego wymusza zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej? Jak długo można korzystać z zasiłku?

Wynagrodzenie chorobowe 2019

Pracownik za czas choroby otrzymuje wynagrodzenie chorobowe. Pracodawca wypłaca je za okres pierwszych 33 dni choroby bądź w przypadku osób po 50 roku życia - 14 dni. Jeśli czas trwania choroby przekracza te okresy, płatność przejmuje ZUS w formie zasiłku chorobowego. Ile wynosi wysokość wynagrodzenia chorobowego w 2019 roku? Jak je liczyć?

Emerytura matczyna a świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy

Czy osoby pobierające tzw. emeryturę matczyną będą miały prawo do świadczeń opiekuńczych takich jak świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy? Komu będzie przysługiwało rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Uprawnienie do kilku świadczeń rodzinnych

Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych określają zasady przyznawania świadczeń rodzinnych w przypadku, gdy dana osoba jest uprawniona do uzyskania kilku z nich. Prawo przewiduje możliwość wyboru najkorzystniejszego ze świadczeń.

Zwolnienie na dziecko 2020

Ile dni zwolnienia w ciągu roku przysługuje na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy zawsze dostaniemy zasiłek opiekuńczy za czas zwolnienia? Czy wysokość zasiłku to 100 % naszego wynagrodzenia? A co jeśli dziecko, jest zdrowe, ale zamknięto na kilka dni przedszkole albo rozchorowała się niania?

Zasiłek rodzinny 2019 - wysokość, dokumenty, wniosek

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2019 r.? Kto może otrzymać świadczenie? Jak poprawnie złożyć wniosek z wymaganymi dokumentami?

Świadczenia rodzinne dla dzieci w innym państwie UE

Wykonywanie pracy w państwie członkowskim UE nie jest niezbędne do otrzymania świadczenia rodzinnego dla dzieci zamieszkujących w innym państwie członkowskim. Nie uzależnia się tego prawa również od otrzymywania świadczeń, od których odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne.

Wygaśnięcie orzeczenia o niepełnosprawności i brak świadczenia pielęgnacyjnego - RPO

Wygaśnięcie ważności orzeczenia o niepełnosprawności powoduje ustanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji dotyczącej kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności. Do tego czasu pozostają bez pomocy ze strony państwa. Konieczna jest zmiana przepisów.

REKLAMA