REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński nie przysługuje tylko osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim, czy urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Na świadczenia na wypadek macierzyństwa mogą liczyć nie tylko pracownicy. Prawo do tego zasiłku uzależnione jest przede wszystkim od faktu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. 

Kiedy prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu lub innemu członkowi rodziny

Istnieją sytuacje, w których ojciec przejmujący opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem lub inny członek rodziny podejmujący się tego zadania, nabędą prawa z tego tytułu do zasiłku macierzyńskiego. Dzieje się tak w przypadku, kiedy matka umrze lub porzuci dziecko.

Kiedy wysokość zasiłku chorobowego może być obniżona o 25%

Istotne jest, aby zaświadczenie lekarskie dostarczyć jak najszybciej. W przypadku późniejszego złożenia, musimy liczyć się ze zmniejszeniem zasiłku.

Kiedy zasiłek wyrównawczy wliczamy jako przychód do podstawy innych świadczeń

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy będzie brane pod uwagę Twoje wynagrodzenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie miałeś prawo do zasiłku wyrównawczego, to okres jego pobierania nie będzie traktowany jak okres niezdolności do pracy.  

REKLAMA

Jak oblicza się zasiłek wyrównawczy przy przepracowanym niepełnym miesiącu

Zasiłek wyrównawczy przysługuje Ci również za okresy, w których przepracowałeś tylko część miesiąca, wskutek nieobecności w pracy. 

Jak oblicza się wysokość zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy zależy od średniego miesięcznego przychodu, który osiągnąłeś w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację zawodową. Zależy także od wynagrodzenia jakie otrzymujesz w czasie rehabilitacji.

Jak ubiegać się o zasiłek wyrównawczy

Jeżeli jesteś pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej lub przyuczenia do określonej pracy z powodu uszczerbku na zdrowiu, przysługuje Ci prawo do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli musiałeś poddać się rehabilitacji zawodowej z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, zasiłek wyrównawczy będzie Ci przysługiwał z ubezpieczenia wypadkowego.  

Kiedy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jest ona zwolniona  od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

REKLAMA

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu. Przysługuje w przypadku, kiedy jest on zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.  

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do 8 lat

Zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8 przysługuje ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu.  

Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy

Jest kilka okoliczności, w których zasiłek wyrównawczy nie będzie Ci przysługiwał, mimo poddania się rehabilitacji zawodowej. Od tych okoliczności zależy nabycie i zachowanie prawa do zasiłku.

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia

Może się zdarzyć, że jakiś czas po utracie pracy, a przed znalezieniem następnej, zachorujemy. Aby w takiej sytuacji dostać z ZUS zasiłek, niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym terminie i trwać co najmniej 30 dni.

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem przysługującym z ubezpieczenia chorobowego. Jest związany z urlopem macierzyńskim, którego pracodawca udziela pracownicy w związku z urodzeniem lub przysposobieniem dziecka.

REKLAMA