W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

REKLAMA
REKLAMA
- W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.
- Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - podstawa prawna
- Kalkulator do obliczania rocznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
- Wyślij wniosek do ZUS przez PUE/eZUS najpóźniej do 2 czerwca 2025 r.
- Odmowa dokonania zwrotu przez ZUS nadpłaty składek
- Skutki niedopełnienia złożenia wniosku o zwrot składek
W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.
Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień. Co to dla Ciebie oznacza? Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, wypełniasz formularz ZUS DRA, a jeśli masz pracowników lub zleceniobiorców – ZUS RCA. W tych dokumentach trzeba wskazać roczne rozliczenie składki, a jej wysokość zależy od formy opodatkowania (podatek liniowy, skala podatkowa, ryczałt).
REKLAMA
Jeżeli w rozliczeniu okaże się, że zapłaciłeś więcej, niż powinieneś, możesz wystąpić o zwrot nadpłaty. ZUS automatycznie wygeneruje wniosek i udostępni go na Twoim profilu na PUE/eZUS. Wystarczy go wysłać najpóźniej do 2 czerwca 2025 r., a zwrot otrzymasz na konto do 1 sierpnia. Jeśli składka była niższa niż należna, trzeba dopłacić różnicę do 20 maja 2025 r.
Zatem jeśli prowadziłeś pozarolniczą działalność i w 2024 r. byłeś z tego tytułu objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, a Twoja działalność była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, masz obowiązek rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. To rozliczenie pozwala ustalić kwotę Twojej składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany rok na podstawie przychodów i dochodów z tego roku.
- ZUS DRA – jeśli prowadzisz działalność jednoosobową
- ZUS RCA – jeśli opłacasz składki za siebie oraz za inne osoby (np. zatrudnionych pracowników, zleceniobiorców). Musisz wypełnić blok „Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne”. Jest to blok XII w ZUS DRA lub III.F w ZUS RCA. Wykazujesz w tych rubrykach dane do wyliczenia rocznej składki odrębnie dla każdej formy opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).
Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - podstawa prawna
REKLAMA
Podstawą prawną zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej jest ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 146). W przepisach ustawowych czytamy, że w przypadku gdy suma wpłaconych za poszczególne miesiące roku składkowego albo roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne przez ubezpieczonego, o którym mowa w ust. 2 lub 2e, jest wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalonej od rocznej podstawy, określonej w ust. 2 albo 2b, lub w ust. 2e, ubezpieczonemu przysługuje zwrot kwoty stanowiącej różnicę między sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku składkowego albo roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne a roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy, określonej w ust. 2 albo 2b, lub w ust. 2e.
Zwrot kwoty następuje na podstawie wniosku przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na profilu informacyjnym utworzonym w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po złożeniu rozliczenia rocznego przez płatnika składek. Wniosek składany jest wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo wykorzystując sposób potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych udostępniony bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w systemie teleinformatycznym.
Kalkulator do obliczania rocznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Na stronie internetowej ZUS dostępny jest kalkulator do obliczania rocznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pomoże Ci on wyliczyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli składasz dokumenty w wersji papierowej.
Wyślij wniosek do ZUS przez PUE/eZUS najpóźniej do 2 czerwca 2025 r.
Zwrot nadpłaty składki otrzymasz na rachunek bankowy, który wskażesz we wniosku, najpóźniej do 1 sierpnia 2025 r. Jeśli nie złożysz wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na Twoim koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.
W przypadku wystąpienia zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, do zwrotu których został zobowiązany płatnik składek, kwota zwrotu będzie podlegała zaliczeniu na poczet tych zaległości.
Zwrot nadpłaconych składek dokonywany jest tylko i wyłącznie na rachunek bankowy ubezpieczonego, po dokonaniu potrącenia wszystkich zidentyfikowanych przez ZUS zaległości.
Odmowa dokonania zwrotu przez ZUS nadpłaty składek
Odmowa dokonania zwrotu nadpłaty składek wydawana jest w formie decyzji, od której przysługuje ubezpieczonemu odwołanie. Jeżeli ubezpieczony wprowadził ZUS w błąd co do zwrotu składek, ma 30 dni od uprawomocnienia się decyzji na dokonanie zwrotnego przelewu otrzymanych środków.
Skutki niedopełnienia złożenia wniosku o zwrot składek
W przypadku niedochowania terminu złożenia wniosku przy jednoczesnym braku zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, do zwrotu których został zobowiązany płatnik składek, kwota zwrotu będzie podlegała rozliczeniu na koncie płatnika składek. Różnica między złożeniem wniosku przez ubezpieczonego a akceptacją wniosku przygotowanego przez ZUS sprowadza się do terminu rozliczenia powstałej nadpłaty i formy jej rozliczenia. Kwota zwrotu wynikająca ze złożonego rozliczenia rocznego bez akceptacji automatycznego wniosku przygotowanego przez ZUS podlega rozliczeniu na koncie płatnika składek do końca roku, w którym upływa termin na złożenie zeznania.
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 146)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA