Od 2012 roku pracodawca nie musi co miesiąc informować pracownika o składkach
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców oprócz wprowadzenia dłuższego okresu, do którego można wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, wprowadziła również zmiany z systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiana ta polega na zniesieniu obowiązku przekazywania pracownikom przez pracodawców informacji na temat odprowadzonych składek do ZUS i NFZ co miesiąc.
REKLAMA
Przed zmianami
Pracodawca, jako płatnik składek przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych imienne raporty miesięczne, po upływie każdego miesiąca kalendarzowego. Imienny raport miesięczny zawiera informacje dotyczące płatnika składek (pracodawcy), miesiąc i rok, których raport dotyczy, oraz następujące informacje dotyczące pracownika:
- numery identyfikacyjne pracownika z danymi następującymi danymi: numerem PESEL i NIP, a w razie gdy pracownikowi nie nadano tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
- nazwisko i imię;
- wymiar czasu pracy;
- zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zawierające dane o:
- tytule ubezpieczenia,
- podstawie wymiaru składek,
- kwocie składki w podziale na należną od pracownika i pracodawcy oraz z innych źródeł finansowania,
- kwocie obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, wynikającego z pracowniczych programów emerytalnych,
- podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki;
- rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne;
- informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa;
- oświadczenie płatnika składek, że dane zawarte w raporcie są zgodne ze stanem faktycznym, potwierdzone podpisem pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej.
Imienny raport zawiera również datę sporządzenia raportu miesięcznego, podpis pracodawcy składek lub osoby przez niego upoważnionej.
Informacje zawarte w raportach, pracodawca przekazuje pracownikowi w celu weryfikacji co miesiąc.
Zobacz także: Jakim ubezpieczeniom podlega pracownik
Po zmianach w 2012 roku
REKLAMA
Informacje zawarte w raportach pracodawca przekazuje pracownikowi w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły w terminie do dnia 28 lutego roku następnego. Informacje takie będą przekazywane na piśmie lub za zgodą pracownika elektronicznie.
Informacje pracodawca jest zobowiązany przekazać na żądanie pracownika – nie częściej niż raz na miesiąc – za miesiąc poprzedni. Co oznacza, że informacje na temat odprowadzonych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia będą mogły być przekazywane co miesiąc na życzenie pracownika.
Zobacz także: Jak jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne pracowników
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm)
Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat