Składka na ubezpieczenie emerytalne
Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru. Składkę tę w równych częściach pokrywają pracodawca i pracownik po 9,76 proc. Składka ta jest dzielona w następujący sposób 12,22 proc. księgowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS, 5 proc. księgowane na indywidualnym subkoncie prowadzonym przez ZUS, a 2,3 proc. odprowadzane jest przez ZUS do wybranego przez pracownika OFE.
W przypadku pracowników, którzy nie wybrali otwartych funduszy emerytalnych składka w całości jest przekazywana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Zobacz także: Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu
Składka na ubezpieczenie rentowe
Składka na ubezpieczenie rentowe pracowników wynosi 6 proc. Jest finansowana przez pracownika w wysokości 1,5 proc., a przez pracodawcę w wysokości 4,5 proc.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe jest przychód. Przychód uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby oraz odosobnienia i zasiłku z tego tytułu.
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników, w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej.
Składka na ubezpieczenie chorobowe
Składka na ubezpieczenie chorobowe pracowników wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru. Składka ta w całości, jako jedyna jest opłacana przez pracownika.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla pracowników. W tym przypadku nie stosuje się ograniczenia o rocznej maksymalnej podstawie wymiaru składek.
Składka na ubezpieczenie wypadkowe
Składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi od 0,67 proc. do 3,33 proc. Jest to składka w całości opłacana przez pracodawcę. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalona się w zależności od kategorii ryzyka.
Zobacz także: Wzrost składek ZUS w 2011 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. Nr 200, poz. 1692 z późn. zm.)