Kto podlega ubezpieczeniu wypadkowemu
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, z pewnymi wyłączeniami. Ubezpieczeniu takiemu nie podlegają więc:
REKLAMA
- bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie integracyjne,
- posłowie do Parlamentu Europejskiego,
- osoby pobierające stypendium na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w okresie odbywania studiów podyplomowych i niepozostawania w zatrudnieniu,
- osoby wykonujące pracę nakładczą,
- żołnierze niezawodowi pełniący czynną służbę,
- osoby przebywające na urlopach wychowawczych, osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
- osoby pobierające świadczenie socjalne wypłacane w okresie urlopu oraz osoby pobierające zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia, a także osoby pobierające wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,
- osoby pobierające świadczenie szkoleniowe wypłacane po ustaniu zatrudnienia,
- osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,
- osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług.
Zobacz także: Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu
Składki na ubezpieczenie wypadkowe
Stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. Wysokość składki wynosi wynosi od 0,67 proc. do 3,33 proc.podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe.
Co daje pracownikowi ubezpieczenie wypadkowe
Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu daje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, ale także do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego.
Zobacz także: Co daje objęcie ubezpieczeniem wypadkowym
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat