Adwokat
REKLAMA
REKLAMA
W zależności od regionu zarobki mogą wynosić od 1,5 tys. zł do 3 tys. zł. Z czasem rosną, gdyż dochodzą do nich premie za wygrane sprawy i różnego rodzaju prowizje. Adwokat, który prowadzi własną może liczyć na dochody w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. |
W określonych przez ustawę wypadkach adwokaci udzielają również pomocy prawnej z urzędu. Ten ostatni wypadek dotyczy przede wszystkim osób ubogich, które nie są w stanie ponieść kosztów pracy adwokata.
REKLAMA
Udzielana przez adwokata pomoc prawna w szczególności polega na sporządzaniu opinii prawnych, zastępstwie prawnym przed sądami i urzędami, sporządza wzory aktów prawnych oraz udziela porad prawnych.
Adwokatem może być tylko osoba o wykształceniu prawniczym. Adwokat musi ukończyć studia prawnicze i uzyskać co najmniej tytuł magistra. Następnie osoba taka musi dostać się na aplikację adwokacką oraz ją odbyć. Aplikacja taka trwa 3 lata. Po zakończeniu należy zdać egzamin końcowy. Dopiero wtedy można zostać osoba taka może być wpisana na listę adwokatów.
Specyficzne regulacje dotyczą doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów nauk prawnych. Oni w poczet palestry przyjmowani są w trochę inny sposób.
Adwokaci mogą wykonywać swoją pracę tylko w ramach kancelarii adwokackiej. Kancelaria natomiast może być prowadzona albo jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo jako spółka cywilna bądź spółka jawna, partnerska lub komandytowa. Z tego wynika, że adwokat nie może być zatrudniony na etacie (umowa o pracę) u żadnego przedsiębiorcy. Po drugi nie może wykonywać działalności w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej, stowarzyszenia, fundacji itd.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat