Tak. Mogą Państwo zamieścić taki zapis w regulaminie zfśs. Aby jednak pracownik nie miał wątpliwości, że taka możliwość istnieje, oprócz informacji w regulaminie powinni Państwo sporządzić aneks do umowy o pożyczkę, w którym należy szczegółowo określić warunki przesunięcia terminu jej spłaty.
Zobacz serwis: Prawa pracownika
W ramach działalności socjalnej, ze środków funduszu socjalnego pracodawca może udzielać osobom uprawnionym wsparcia, m.in. w postaci zwrotnych lub bezzwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs). W regulaminie gospodarowania środkami funduszu, oprócz zasad i trybu ubiegania się o taką pożyczkę, należy określić przede wszystkim warunki, na jakich jest przyznawana, a w szczególności:
- wysokość i oprocentowanie pożyczki,
- dopuszczalne formy poręczeń jej spłaty,
- zasady umarzania części lub całości udzielonej pożyczki, zawieszenia jej spłaty,
- okoliczności powodujące natychmiastową wymagalność zwrotu lub spłaty udzielonej pożyczki lub pomocy bezzwrotnej.
Trudna sytuacja życiowa czy jej pogorszenie w stosunku do tej, jaka występowała w chwili udzielania pożyczki (np. ciężka choroba dziecka, śmierć współmałżonka, pożar domu), może stanowić przesłankę do zawieszenia spłaty rat lub umorzenia pożyczki. Aby istniała taka możliwość, informację w tym zakresie należałoby zamieścić w regulaminie zfśs. Ponadto zaleca się, aby zmiany w warunkach zawieszenia spłaty pożyczki pracodawca wprowadził do umowy pożyczki za pomocą aneksu.
Zmiany do umowy pożyczki należy wprowadzać aneksem.
Taka forma wprowadzania zmian jest konieczna nawet wtedy, gdy umowa odsyła do regulaminu, w którym znajduje się zapis, że w sytuacjach w nim określonych może nastąpić zawieszenie lub całkowite umorzenie pożyczki. Odesłanie to wskazuje jedynie na samą możliwość zawieszenia lub umorzenia należności, a faktyczne z niej skorzystanie i szczegółowe postanowienia w zakresie spłaty rat powinny zostać określone w odrębnym dokumencie.
Zobacz serwis: Pracownik
Podstawa prawna:
• art. 2, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 592; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1877