REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych?

Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych? /fot. Fotolia
Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica naszej spółki przebywa na zasiłku chorobowym. Zasiłek z tego tytułu będzie jej wypłacał ZUS. Pracownica jest uprawniona do otrzymywania świadczeń w naturze, które są opodatkowane. W tej sytuacji nie będziemy mogli potrącić z jej wynagrodzenia zaliczki na podatek. Czy możemy opła­cić podatek z własnych środków, a potem dochodzić jego zwrotu od pracownika?

REKLAMA

Nie powinni Państwo tak postępować. Płatnik, który nie ma faktycznych możliwości pobrania zaliczki, ponieważ w danym miesiącu podatnik nie uzyskał dochodu w formie pieniężnej, nie jest zobowiązany do zapłaty zaliczki z własnych środków, a następnie dochodzenia jej zwrotu od pracownika. Państwa pra­cownica powinna wykazać wartość świadczenia w naturze w rozliczeniu rocznym składanym do urzędu skarbowego, a od sumy dochodów uzyskanych w danym roku obliczyć i opłacić podatek.

REKLAMA

Odpowiedzialność za niepobranie zaliczki na podatek lub jej niewpłacenie w terminie, co do zasady, po­nosi płatnik, a tylko wyjątkowo podatnik (taka sytuacja ma miejsce, gdy odrębne przepisy stanowią inaczej albo podatek nie został pobrany z winy podatnika). Przekazanie zaliczki na podatek dochodowy jest zatem obowiązkiem pracodawcy. Wykazanie w informacji PIT-11 wyłącznie wartości otrzymanego świadczenia (bez pobranej zaliczki na podatek) będzie skutkowało tym, że spółka, jako pracodawca, wywiąże się z roli płatnika w ten sposób, że przychód zostanie opodatkowany przez pracownika w rozliczeniu rocznym.

Zobacz serwis: Czas pracy

REKLAMA

Stanowisko organów podatkowych w tej kwestii nie jest jednak jednoznaczne. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 lipca 2011 r. (sygn. IPTPB2/415-120/11-3/AKr) uznał, że w sy­tuacji, gdy płatnik nie ma możliwości pobrania zaliczki ze środków podatnika, powinien opłacić ją z wła­snych środków. Inaczej postanowił Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2012 r. (sygn. DD3/033/140/IMD/10/PK-424), w której wskazał, że: (...) jak stanowi art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o któ­rych mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, iż płatnik jest obowiązany do obliczenia i pobrania za­liczki. Nie wynika natomiast, aby płatnik, który nie ma faktycznych możliwości pobrania tej zaliczki, gdyż w danym miesiącu podatnik nie uzyskał dochodu w formie pieniężnej, był obowiązany zapłacić zaliczkę z własnych środków, a następnie dochodzić jej zwrotu od pracownika. Takie zobowiązanie nie wynika także z innych przepisów ustawy (...).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Pracownik

W tej sytuacji należałoby przychylić się do drugiego z prezentowanych stanowisk i wykazać w PIT-11 wy­łącznie przychód z tytułu świadczeń w naturze, od których w zeznaniu rocznym pracownik będzie zobo­wiązany obliczyć i zapłacić podatek.

Maria P. od 1 do 31 grudnia 2014 r. przebywała na zasiłku chorobowym. Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Pracodawca opłaca za pracownicę dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, również w okresie pobierania świadczeń chorobowych. Wysokość składki wynosi miesięcznie 110 zł. Po­nieważ pracodawca nie ma możliwości pobrania i wpłaty zaliczki na podatek od opłacanej za pracownicę składki, powinien ją wykazać w PIT-11 za 2014 r. W zeznaniu podatkowym za 2014 r. Maria P. powinna obli­czyć i opłacić podatek dochodowy od sumy dochodów uzyskanych w tym roku (w tym od składki NNW).

Podstawa prawna:

• art. 12 ust. 1, art. 31, art. 41-42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz.1863

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA