Czy można wypłacać zarobki z góry
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy stanowi, iż co najmniej raz w miesiącu, z dołu, niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości wynagrodzenia, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego należy wypłacać wynagrodzenie.
REKLAMA
Nie ma jednak przepisu, który zabraniałby wypłacania wynagrodzenia z góry. Jeśli zaistnieje sytuacja, kiedy pracownik otrzyma wypłatę w kwocie wyższej niż należne wynagrodzenie, wówczas pracownik jest zobowiązany zwrócić nadpłaconą część wynagrodzenia.
REKLAMA
Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia z góry, powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje prawo do otrzymanego wynagrodzenia.
Pracodawca zatem będzie mógł odliczyć z kolejnego wynagrodzenia za pracę to, co pracownikowi nie było należne, a co wcześniej pracodawca pracownikowi wypłacił, zgodnie z przyjętym terminem wypłaty wynagrodzeń.
Podstawa prawna: Art. 85 § 2 i 87 § 7 Kodeks pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA