Czym jest wynagrodzenie netto
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze należy wskazać, że wynagrodzenie netto to wynagrodzenie które otrzymamy w dniu wypłaty, czyli realnie zarabiane przez nas pieniądze. Na umowie o pracę niestety zawsze wskazane jest wynagrodzenie brutto. Oznacza to, że nie należy sugerować się kwotą wynagrodzenia podaną np. w umowie o pracę, gdyż jest ona myląca – nasze wynagrodzenie w rzeczywistości będzie mniejsze.
REKLAMA
REKLAMA
Pan Tomek podpisał umowę o pracę, w której jego wynagrodzenie zostało określone jako kwota 3.000zł miesięcznie. Była to dla Pana Tomka satysfakcjonująca kwota, gdyż myślał, że tyle właśnie będzie co miesiąc otrzymywał. Niestety nie wziął od pod uwagę faktu, że kwota wskazana w umowie jest kwotą brutto, a zatem należy odliczyć od niej odprowadzane przez pracodawcę różnego rodzaju składki, korzystając np. z kalkulatora wynagrodzeń. W dniu wypłaty Pan Tomek otrzymał zatem nie 3.000zł, a jedynie 2156.72 – co stanowi kwotę wynagrodzenia netto.
Po pierwsze należy podkreślić, że polski kodeks pracy w ogóle nie zawiera rozróżnienia na wynagrodzenie brutto czy netto. W artykułach kodeksu jest mowa wyłącznie o wynagrodzeniu w ogólnym tego słowa znaczeniu i może powstać problem, co ono tak naprawdę oznacza.
Zasadniczo przyjmuje się, że wskazywane w kodeksie wynagrodzenie jest wynagrodzeniem brutto. Pomimo iż kodeks nie mówi tego wprost to jednak przyjmuje się, że wynagrodzeniem pracownika jest także np. odprowadzana przez pracodawcę składka na ubezpieczenie zdrowotne dzięki której pracownik może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej – co również jest pewnego rodzaju gratyfikacją i wynagrodzeniem za codzienne świadczenie pracy.
Z czego wynikają różnice
Skoro już ustaliliśmy, że wynagrodzenie podane na umowie, czyli wynagrodzenie brutto nie jest tym, co dostaniemy „na rękę” – czyli wynagrodzenie netto, to warto wiedzieć, co dzieje się z resztą naszego wynagrodzenia.
Otóż reszta kwoty wynagrodzenia to odprowadzane przez pracodawcę składki. Są one obowiązkowe i nie możemy z nich zrezygnować i w zamian otrzymywać większe wynagrodzenie. Zasada ta dotyczy oczywiście umowy o pracę i zatrudnienia na etat, przy umowie zleceniu czy umowie dziele rozliczanie składek wygląda trochę inaczej, niektóre z nich nie są bowiem obowiązkowe.
Skupmy się jednak na składkach obowiązkowych przy umowie o pracę. A zatem, nasz pracodawca odprowadza od naszego wynagrodzenia brutto następujące kwoty:
- Składkę na ZUS, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe,
- Składkę na NFZ, czyli ubezpieczenie zdrowotne,
- Zaliczkę na podatek dochodowy (podatek od uzyskanych dochodów płaci każdy bez wyjątku, także osoby zatrudnione na umowę zlecenie czy umowę o dzieło).
Należy pamiętać, że składki te nie są w całości płacone przez pracownika, a zatem nie są w całości potrącane z jego wynagrodzenia – pewną część płaci pracodawca.
Wysokości składek wynoszą odpowiednio:
- Składka na ubezpieczenie emerytalne – 19,52%, finansowana jest po połowie przez pracodawcę i zatrudnionego – płacą oni po 9,76% od kwoty wynagrodzenia.
- Składka na ubezpieczenie rentowe – 13%, finansowana jest po połowie przez pracodawcę i zatrudnionego – płacą oni po 6,5% od kwoty wynagrodzenia.
- Składka na ubezpieczenie chorobowe – 2,45%, finansowana jest w całości z wynagrodzenia pracownika.
REKLAMA
Dopiero po odliczeniu tych składek, czyli 18,71% wynagrodzenia możemy obliczyć wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy. Składka na NFZ wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru, natomiast jeśli chodzi o zaliczkę na podatek dochody to najlepiej skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.
Przykładowo obliczymy wysokość składek ponoszonych przez pracownika i potrącanych z jego wynagrodzenia przy zarobkach w wysokości 2.000 brutto.
Wynagrodzenie brutto – 2.000 zł
Składka na ubezpieczenie emerytalne – 195.20 zł
Składka na ubezpieczenie rentowe – 30.00 zł
Składka na ubezpieczenie chorobowe – 49.00 zł
Składka na ubezpieczenie zdrowotne – 155.32 zł
Zaliczka na podatek dochodowy – 111.00 zł
Wynagrodzenie netto wyniesie zatem 1459.48
Dopiero tak obliczone wynagrodzenie będzie stanowiło nasze rzeczywiste, otrzymywane wynagrodzenie, czyli wynagrodzenie netto.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat