Pracownik może upoważnić do odbioru wynagrodzenia inną osobę. Musi w tym celu udzielić pełnomocnictwa takiej osobie. Pełnomocnictwo musi być wyrażone w formie pisemnej, inaczej jest nieważne. Pełnomocnictwo może być jednorazowe, czasowe lub bezterminowe.
Pracodawca może również wypłacić wynagrodzenie małżonkowi pracownika w razie przemijającej przeszkody, np. choroby. Małżonkowie muszą pozostawać we wspólnym pożyciu Przeszkoda uniemożliwiająca wypłatę wynagrodzenia do rąk pracownika musi być przemijająca. Oznacza to, że jest wywołana sytuacją, która skutecznie uniemożliwia lub utrudnia odebranie przez pracownika osobiście należnego mu wynagrodzenia. Współmałżonek, który odbiera wynagrodzenie w imieniu pracownika ma obowiązek potwierdzenia otrzymania wynagrodzenia. Na przykład przez pokwitowanie odbioru gotówki.
Pracodawca w określonych sytuacjach może zostać zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia do rąk współmałżonka na mocy nakazu sądowego. Sąd może nakazać wypłatę całości lub części wynagrodzenia do rąk małżonka pracownika, jeśli pracownik nie wypełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny.