5 milionów pracowników odczuje w portfelach te zmiany. W dniu wejścia w życie nowych przepisów poprawi się ich sytuacja. To początek dużej reformy

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
pracownik pracodawca prawo pracy / 5 milionów pracowników odczuje w portfelach te zmiany. W dniu wejścia w życie nowych przepisów poprawi się ich sytuacja. To początek dużej reformy / Shutterstock

Skutki planowanej reformy prawa pracy odczuje 5 milionów pracowników. Odczują je również pracodawcy – będą mieli więcej pracy i większe wydatki. Jak zwykle więc, gdy jedna strona korzysta, druga będzie musiała stracić.

Planowane zmiany obejmą 5 milionów pracowników

Kilka miesięcy temu jedną z najgłośniejszych medialnie zmian prawa była planowana zmiana dotycząca zasad naliczania pracowniczego stażu pracy. Temat jednak z czasem ucichł. Jak się okazuje, prace nad projektem nadal się toczą, a cisza nie oznacza, że rządzący odstąpili od realizacji pomysłu. Znowelizowane przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. i zgodnie z szacunkami, obejmą 5 milionów pracowników. Odległy termin wejścia w życie planowanych zmian jest związany między innymi z tym, że po pierwsze, będą one wymagały wprowadzenia przez pracodawców zmian w systemach kadrowo-płacowych, a po drugie, będą stanowiły dla nich dodatkowe obciążenie finansowe. Na czym mają polegać? Chodzi o zmianę w sposobie naliczania stażu pracy, co przełoży się m.in. na uprawnienia pracowników zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego, dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej czy wysokości odprawy.

 Pracownicy odczują skutki finansowe

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów do ogólnego stażu pracy nie są zaliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej, czy okresy wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. To sprawia, że osoby, które zarobkują w tej formie, a następnie zdecydują się podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, znajdują się w dużo gorszej sytuacji niż pracownicy ze stażem pracy porównywalnym do czasu ich aktywności zawodowej i mocno odczuwają skutki finansowe takiego stanu rzeczy. Dla przykładu, gdy chodzi o pracowników samorządowych, do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych).

 Będzie dalszy ciąg dużej reformy prawa pracy

Rozwiązaniem korzystnym dla pracowników będzie po wprowadzeniu zmian również to, że zaliczeniu do stażu pracy będą podlegały wszystkie udowodnione okresy, a nie tylko okresy przypadające po wejściu w życie ustawy. W konsekwencji, w dniu wejścia w życie znowelizowanych przepisów sytuacja wielu pracowników może się zmienić i mogą oni zyskać prawo np. do nagrody jubileuszowej wyższego stopnia czy też prawo do dodatku za wieloletnią pracę wyższego stopnia. Dla przykładu, gdy mowa o pracownikach samorządowych, dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny, te zmiany to dopiero początek dużej reformy prawa pracy. Wciąż aktualne są bowiem plany skrócenia tygodnia pracy. Nadal nie wiadomo jednak, czy miałoby to oznaczać wprowadzenie 35 godzin pracy w tygodniu, czy skrócenie tygodnia pracy do czterech dni.

Prawo
Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach
14 sty 2025

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]
14 sty 2025

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy
14 sty 2025

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Wybierasz się w czasie ferii poza granice Polski? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić
14 sty 2025

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak warto mieć rezerwowe środki finansowe.

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?
14 sty 2025

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

31 stycznia 2025 roku. Co grozi za brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego
14 sty 2025

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Emerytury i renty z KRUS w 2025 r. Jakie zaliczki na podatek i składka zdrowotna? [przykłady, obliczenia]
14 sty 2025

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. nie uległy zmianie zasady i forma pobierania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.?
14 sty 2025

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.? Zbliża się drugi semestr roku szkolnego 2024/2025. Warto już w tym momencie przypomnieć o ważnych terminach dotyczących złożenia wniosków na wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026.

Renta i praca? Osoby niepełnosprawne proponują zmiany
14 sty 2025

Temat likwidacji progów dorabiania do rent dla osób z niepełnosprawnościami powraca od wielu lat. Na czym polega tzw. pułapka rentowa? Czy jest szansa na zmianę przepisów?

Przemoc ekonomiczna w Polsce. Jak ją rozpoznać? [PRZYKŁADY]
14 sty 2025

W Polsce coraz więcej mówi się o przemowy ekonomicznej, która zwykle dotyka kobiet. Czasami jest trudna do zauważenia. Trudność tę wzmacniają stereotypy. Jak ją rozpoznać? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Psycholog podaje przykłady przemocy ekonomicznej i wskazuje dostępne formy pomocy.

pokaż więcej
Proszę czekać...