Ten limit od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie o 274,50 złotych i będzie wynosił aż 3499,50 złotych. Sprawdź, co z podatkiem
REKLAMA
REKLAMA
- Od 1 stycznia 2025 roku ten limit wzrośnie do 3499,50 złotych
- Uzyskanie przychody trzeba opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Od 1 stycznia 2025 roku ten limit wzrośnie do 3499,50 złotych
REKLAMA
Od 1 stycznia 2025 roku po raz kolejny wzrośnie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od tego dnia osiągnie ono poziom 4666 złotych. W konsekwencji zmianie ulegnie również szereg innych wskaźników i limitów, których wysokość jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej. Znajduje się wśród nich limit przychodów dla działalności nierejestrowanej. Z możliwości jej prowadzenia korzystają najczęściej osoby, które na co dzień pozostają w stałym zatrudnieniu, ale dorabiają sobie prowadząc w niewielkich rozmiarach dodatkową działalność – czy to nastawioną na zysk, czy będącą formą realizacji pasji. Również osoby, które noszą się z zamiarem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, chętnie korzystają z możliwości sprawdzenia w tej formie, czy ich pomysł „chwyci” i ma szansę powodzenia.
REKLAMA
Na gruncie obowiązujących przepisów działalność nierejestrowaną mogą prowadzić osoby fizyczne, których przychód należny z tego tytułu nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców). Od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 4666 złotych. Wysokość przychodu, który będzie można uzyskać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej wzrośnie więc w nowym roku do 3499,50 zł.
Uzyskanie przychody trzeba opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych
REKLAMA
Należy jednak pamiętać, że możliwość zarobkowania w tej mało sformalizowanej formie podlega również innym ograniczeniom niż limit przychodów. Przede wszystkim przepisów, które jej dotyczą nie stosuje się do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej. Po drugie, z możliwości jej prowadzenia nie można również korzystać w przypadku działalności, która wymaga zezwolenia, koncesji czy też wpisu do rejestru działalności regulowanej albo została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza.
Osoby zarobkujące w ramach działalności nierejestrowanej muszą również pamiętać o tym, że jej niesformalizowana forma nie oznacza, że uzyskane w ten sposób przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Aby móc wywiązać się z tego obowiązku, należy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Wynikające z niej przychody po zakończeniu roku podatkowego, trzeba będzie opodatkować. Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych należy zakwalifikować je do przychodów z innych źródeł (art. 20 ust. 1ba w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) i rozliczyć je w rocznym zeznaniu podatkowym. Podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
Podstawa prawna
art. 5 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 221 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat