REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2000 złotych dodatku do wynagrodzenia. Posłowie podjęli decyzję w sobotę. Pieniądze trafią do pracowników socjalnych

wynagrodzenie dopłata pracownik socjalny powódź
2000 złotych dodatku do wynagrodzenia. Posłowie podjęli decyzję w sobotę. Pieniądze trafią do pracowników socjalnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

2000 złotych jednorazowego dodatku do wynagrodzenia. Pieniądze trafią do pracowników socjalnych, którzy od 16 września 2024 r. pracują z osobami poszkodowanymi powodzią. Posłowie podjęli decyzję w sobotę.

Pracownicy socjalni intensywnie pracują z poszkodowanymi powodzią

Choć najgroźniejszy etap powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę wydaje się być już za nami, to jednak walka z jej skutkami będzie trwała jeszcze długo i to w różnych sferach życia. Oczywiście powódź postawiła w najtrudniejszej sytuacji te osoby, które bezpośrednio dotknęła i pozbawiła majątku czy dachu nad głową, jednak na obecnym etapie jej konsekwencję odczuwają w dużym stopniu samorządy. I nie chodzi wyłącznie o aspekty finansowe związane z usuwaniem skutków działania żywiołu, ale również o pracę osób zatrudnionych przez instytucje samorządowe, które obecnie wspomagają osoby poszkodowane. W grupie tej znajdują się między innymi pracownicy socjalni

REKLAMA

2000 złotych jednorazowego dodatku do wynagrodzenia dla pracowników socjalnych

Do zadań pracownika socjalnego należy w szczególności:

  1. praca socjalna;

  2. przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych;

  3. dokonywanie analizy, diagnozy i oceny zjawisk indywidualnych i społecznych, a także formułowanie opinii w zakresie zapotrzebowania na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń;

  4. udzielanie informacji, wskazówek, porad i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osobom, rodzinom, grupom i społecznościom, które dzięki tej pomocy będą zdolne samodzielnie rozwiązywać problemy będące przyczyną ich trudnej sytuacji lub zaspokajać niezbędne potrzeby życiowe;

  5. pomoc w uzyskaniu dla osób lub rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej specjalistycznego poradnictwa, terapii lub innych form pomocy w zakresie możliwości rozwiązywania problemów przez właściwe instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe;

  6. udzielanie pomocy zgodnie z zasadami etyki zawodowej;

  7. pobudzanie społecznej aktywności i inspirowanie działań samopomocowych w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych osób, rodzin, grup i środowisk społecznych;

  8. współpraca i współdziałanie z innymi specjalistami w celu przeciwdziałania i ograniczania problemów oraz skutków negatywnych zjawisk społecznych, łagodzenie konsekwencji ubóstwa;

  9. inicjowanie nowych form pomocy osobom i rodzinom mającym trudną sytuację życiową oraz inspirowanie powołania instytucji świadczących usługi służące poprawie sytuacji takich osób i rodzin;

  10. współuczestniczenie w inspirowaniu, opracowaniu, wdrożeniu oraz rozwijaniu regionalnych i lokalnych programów pomocy społecznej ukierunkowanych na podniesienie jakości życia;

  11. inicjowanie lub współuczestniczenie w działaniach profilaktycznych nakierowanych na zapobieganie lub łagodzenie problemów społecznych.

Katalog ten jest katalogiem otwartym, co oznacza, że pracownicy socjalni mogą wykonywać także inne zadania. Obecnie, pracownicy socjalni zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, do których obowiązków należy przeprowadzenie rodzinnych wywiadów środowiskowych działający na terenach poszkodowanych powodzią, przeprowadzają je m.in. z osobami i rodzinami poszkodowanymi w wyniku tego zdarzenia. To zaś oznacza znaczące zwiększenie obciążenia pracą. W odpowiedzi na tę sytuację, posłowie przyjęli podczas sobotniego posiedzenia komisji nadzwyczajnej rozpatrującej w rządowy projekt ustawy o pomocy w związku z powodzią, poprawkę dotyczącą jednorazowego dodatku do wynagrodzenia dla pracowników socjalnych, w wysokości 2000 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN składa kolejne deklaracje. Choć się stara, to samo rozwiązanie problemu znów pozostanie w rękach rodziców. Co będzie z WFem w roku szkolnym 2024/2025?

MEN składa kolejne deklaracje. Wynika z nich, że choć się stara, to samo rozwiązanie problemu znów pozostanie w rękach rodziców. Co będzie z WFem w roku szkolnym 2024/2025? Jak uczniowie poradzą sobie ze złymi nawykami i brakiem motywacji?

Emerytura niska, a na koncie miliony. Dlaczego musimy płacić za pobyt w DPS zamożnego seniora z niską emeryturą? Resort rodziny nie pozostawia nam złudzeń

Emerytura niska, a na koncie miliony. Kto zapłaci za pobyt w DPS zamożnego seniora z niską emeryturą? Resort rodziny nie pozostawia nam złudzeń – trzeba pamiętać o konstytucyjnej ochronie własności i prawie właściciela do swobodnego dysponowania rzeczą.

Najbogatsze gminy w Polsce. Dochód na mieszkańca na 2024 rok wyniósł tam od 7995,40 złotych do 23.773,77 złotych. Jak zmienią się te liczby na 2025 rok?

Najbogatsze gminy w Polsce. Dochód podatkowy na jednego mieszkańca kształtuje się w nich w przedziale od 7995,40 złotych do 23.773,77 złotych. Na przeciwległym krańcu zestawienia jest gmina ze wskaźnikiem w wysokości 580,51 złotych.

Zbliża się termin opłacenia składek. Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 r.?

Zbliża się termin opłacenia składek za rolników, małżonków i domowników. Składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 r. należy opłacić w terminie do 31 października br.

REKLAMA

Czy możesz skorzystać z wcześniejszej emerytury? Sprawdź, czy spełniasz warunki do emerytury pomostowej

Wielu pracowników, zwłaszcza tych wykonujących zawody wymagające znacznego wysiłku fizycznego lub psychicznego, rozważa możliwość wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Choć takie rozwiązanie nie jest dostępne dla wszystkich, określone grupy zawodowe mogą skorzystać z tzw. emerytury pomostowej. Aby móc ubiegać się o to świadczenie, trzeba jednak spełnić szereg warunków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat emerytury pomostowej.

Co przysługuje w pracy rodzicowi dziecka z niepełnosprawnością?

Rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy jednocześnie są aktywni zawodowo, mają możliwość skorzystania z licznych ułatwień w pracy, które pomagają im godzić obowiązki zawodowe z opieką nad chorym dzieckiem. Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególne uprawnienia, które pozwalają na dostosowanie warunków zatrudnienia do indywidualnych potrzeb rodzica i dziecka.

Aktywny Rodzic - ruszył nabór wniosków! Gdzie należy składać?

Od dzisiaj, 1 października rodzice najmłodszych dzieci mogą składać wnioski do ZUS o zupełnie nowy rodzaj świadczenia na pokrycie opłat związanych z opieką żłobkową. Rządowy program Aktywny Rodzic (tzw. babciowe) to trzy formy wsparcia: „aktywnie w żłobku”,„aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w domu”.

Nowelizacja przepisów: 1780,96 zł renty socjalnej. Do tego 2520 zł dodatku dopełniającego

Osoby pełnoletnie, które z powodu naruszenia sprawności organizmu są całkowicie niezdolne do pracy, mogą ubiegać się o rentę socjalną. Świadczenie to może być przyznane na stałe lub na wskazany okres. Wkrótce do renty socjalnej będzie przysługiwać dodatek dopełniający.

REKLAMA

MEN zapowiada, że w październiku ruszą kontrole. Będą dotyczyły stosowania w szkołach i przedszkolach nowych przepisów. Czy konieczne będą zmiany?

W październiku ruszą kontrole. Będą dotyczyły stosowania w szkołach i przedszkolach nowych przepisów. Czy konieczne będą zmiany? Stosowanie nowych regulacji jest trudne i okazuje się, że nie spełniają one obecnie swojej roli, a jedynie przyczyniają się do zbierania kolejnych dokumentów.

Minimalne wynagrodzenie będzie ustalane według nowych zasad. Zagrożone systemy wynagradzania

Trwają prace nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zdaniem przedsiębiorców projekt powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy, budzi kontrowersje i obawy środowisk gospodarczych. Nowe przepisy negatywnie wpłyną na rynek pracy i zatrudnienie, zwłaszcza w małych firmach.

REKLAMA