Ile może zarobić członek komisji wyborczej? Wybory 2024. Sprawdź, czy to ci się opłaca [wyliczenia]

MAŁGORZATA MASŁOWSKA
rozwiń więcej
wybory komisja wyborca pracownik trzynastka dodatkowe wynagrodzenie roczne / Ile może zarobić członek komisji wyborczej? Wybory 2024. Sprawdź, czy to ci się opłaca [wyliczenia] / ShutterStock

Przed nami kolejne wybory i kolejna szansa na udział w pracach komisji wyborczej. Jednak czy to zawsze jest korzystne? Warto to przeanalizować indywidualnie.

Ile mogą zarobić członkowie komisji wyborczych?

Członkom komisji wyborczych przysługują:
1) diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów;
2) zryczałtowane diety za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji w przypadku członków okręgowych, rejonowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania w przypadku członków obwodowych komisji wyborczych.
Ponadto członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje:
1) zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,
2) do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Biorąc pod uwagę fakt, że wybory odbywają się w dniu wolnym od pracy, diety, które mogą uzyskać członkowie komisji wyborczych, są dla nich dodatkowym dochodem, który mogą uzyskać w sposób niekolidujący ze swoimi obowiązkami służbowymi. Jednak czy na pewno?
Zwolnienie od pracy przysługuje członkom komisji nie tylko na dzień głosowania i liczenia głosów, ale także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów. W praktyce, biorąc pod uwagę fakt, że liczenie głosów rzadko kończy się w dniu głosowania przed północą, członkom komisji zazwyczaj przysługuje zwolnienie od pracy na poniedziałek i wtorek po dniu głosowania. Za te dni przysługuje im m.in. prawo do wynagrodzenia. Jeśli jednak zajdzie potrzeba skorzystania z dodatkowych 5 dni zwolnienia, które mogą być przeznaczone np. na udział w szkoleniu dla członków komisji, to za ten okres wynagrodzenie nie będzie pracownikowi przysługiwało. Dodatkowo każdy dzień zwolnienia, zarówno z pierwszej, jak i drugiej wskazanej kategorii, wpłynie na prawo pracownika do trzynastki.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

 

Jak obliczyć efektywny czas pracy na potrzeby trzynastki?

Aby nabyć prawo do trzynastki w pełnej wysokości, pracownik musi przepracować u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Jeżeli przepracuje tylko część, będzie miał prawo do wynagrodzenia dodatkowego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, jednak w takim przypadku warunkiem jest to, że przepracowany okres wynosi co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej). Co prawda ustawodawca przewidział szereg wyjątków od zasady 6 miesięcy, jednak żaden z nich nie dotyczy członków komisji wyborczych.
Ustalając czas efektywnej pracy danego pracownika na potrzeby trzynastki, należy kierować się sposobem obliczania terminów wynikającym z art. 114 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, zgodnie z którym, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za trzydzieści dni (regulacja ta znajduje zastosowanie na podstawie art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Oznacza to, że aby warunek przepracowania 6 miesięcy został spełniony, pracownik musi efektywnie przepracować w trakcie roku co najmniej 180 dni.

Przykład

Anna M. w 2024 r. przepracuje w urzędzie gminy okres od 1 stycznia do 31 lipca 2024 r. W okresie od 29 stycznia do 1 marca pracownica będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim w związku ze skomplikowanym złamaniem nogi. Podczas wyborów samorządowych będzie członkiem obwodowej komisji wyborczej. W związku z tym będzie przysługiwało jej zwolnienie od pracy na dni 8, 9, 22 i 23 kwietnia 2024 r., a także na 3 dodatkowe dni w związku ze szkoleniem przeprowadzanych dla członków komisji. Oznacza to, że w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2024 r. pracownia przepracuje efektywnie jedynie 173 dni (28 w styczniu, po 30 w marcu i czerwcu, 23 w kwietniu, po 31 w maju i lipcu), a co za tym idzie, nie nabędzie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego). Pracownica powinna więc rozważyć, czy korzyść finansowa jaką uzyska z tytułu udziału w pracach komisji przewyższy wysokość trzynastki, którą mogłaby otrzymać, gdyby nie brała w nich udziału

Podstawa prawna

  • art. 154 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2408 ze zm.)
  • art. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z. 2023 r. poz. 1690 ze zm.)
  • art. 114 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)
  • art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...