REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zarobki i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?

Pracodawca poinformował mnie, że będzie wypłacał pensje tylko gdy będę w pracy, czy pracodawca może tak postąpić?

W jakiej formie może być wypłacane wynagrodzenie?

Otrzymuje wynagrodzenie na konto bankowe, pracodawca poinformował mnie ze takie są wymogi prawa pracy i nie mogę wynagrodzenia otrzymywać np. do ręki. Czy pracodawca ma racje?

Wynagrodzenie minimalne w 2011 roku

Ile wynosić będzie wynagrodzenie minimalne w roku 2011? Kto i do kiedy ustala wysokość tego wynagrodzenia?

Jakie są systemy wynagradzania ?

Wysokość i składniki wynagrodzenia za pracę ustala się za pomocą przyjętego sytemu wynagradzania. Należy jednak pamiętać, że nie można ustalić wynagrodzenia niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę przysługujące pracownikom na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów.

REKLAMA

Cechy wynagrodzenia prowizyjnego

Najbardziej popularnym systemem wynagradzania jest system prowizyjny, który uzależnia wysokość otrzymanego przez pracownika wynagrodzenia od ilości oraz jakości wykonanej przez niego pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że prowizja wiąże się również z dużym ryzykiem, dlatego też częściej system ten jest używany jako uzupełnienie dla systemu czasowego lub akordowego.

Czy małżonek może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego małżonków należy m. in. pobrane wynagrodzenia za pracę. Do odbioru niewypłaconego wynagrodzenia małżonka potrzebne jest pełnomocnictwo.

Cechy wynagrodzenia akordowego

System ten może być stosowany tylko w przypadkach, gdzie jest możliwe opracowanie norm pracy i obliczenie wyników ilościowych pracy. W odróżnieniu od systemu czasowego wynagrodzenie zależy od wyników pracy pracownika.

Zasady ustalania wynagrodzenia za pracę

Często słyszy się, że umowa o pracę określa sposób wynagradzania czy tak jest w każdym przypadku? W jakich jeszcze dokumentach może zostać określony sposób wynagradzania pracownika ?

REKLAMA

Do kiedy pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Regulamin wynagradzania - kiedy niezbędny?

Pracodawca jest obowiązany stworzyć regulamin wynagradzania w przypadku gdy zatrudnia co najmniej 20 pracowników, nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

Co powinien określać regulamin wynagradzania?

Regulamin wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od podania go do wiadomości pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy.

Zarobki po powrocie z urlopu wychowawczego

Pracownicy, zarówno matka jak i ojciec, którzy skorzystali z urlopu wychowawczego nie muszą martwić się o swoje zarobki po powrocie do pracy. Pracodawca musi im zapłacić tyle, ile otrzymywali przed pójściem na urlop.

Zarobki po urlopie macierzyńskim

Wiele kobiet wracających po urlopie macierzyńskim obawia się o swoje zarobki. Nie wiedzą czy mogą liczyć na takie same zarobki, jakie otrzymywały przed pójściem na urlop. Nie muszą się jednak obawiać, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownica otrzyma wynagrodzenie, takie jakie otrzymywałaby, gdyby nie skorzystała z urlopu.

Na jakie dodatki do wynagrodzenia może liczyć pracownik

Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem majątkowym, jakie pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi okresowo w zamian za wykonaną przez niego pracę. Z reguły składa się z wynagrodzenia zasadniczego, ale może również zawierać dodatki.

Jak określić wysokość wynagrodzenia w umowie o pracę

Każda umowa o pracę oprócz stron umowy, jej rodzaju, daty zawarcia oraz warunków pracy i płacy w szczególności powinna określać wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Kodeks pracy nie określa jednak na ile powinno to być szczegółowe.

Jaki dodatek przysługuje za pracę w niedziele i święta

Oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Czy wynagrodzenie można wypłacać tylko w złotówkach

Z dniem 24 stycznia 2009 roku weszła w życie Ustawa z dnia 23 października 2008 roku o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy Prawo dewizowe. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów zobowiązania pieniężne mogą być wyrażone zarówno w walucie polskiej jak i obcej, a rozliczenia między stronami mogą być dokonywane według umowy stron.

Wypłata wynagrodzenia w częściach

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają jednak inne sposoby wypłaty wynagrodzenia pod warunkiem, że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników o określonym stażu

Nagrody jubileuszowe stanowią nieobowiązkowe świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika. Prawo do ich wypłaty powinno wynikać z przepisów płacowych, obowiązujących w danym zakładzie pracy.

Komu przysługuje 13 pensja

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, znane potocznie trzynastką przysługuje w pełnej wysokości pracownikom jednostek sfery budżetowej po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Jakie dodatki przysługują za godziny nadliczbowe

Prawo do odprawy pieniężnej przy zwolnieniu grupowym i indywidualnym

Do jakich odpraw ma prawo pracownik

Prawo do odprawy gwarantują pracownikowi przepisy Kodeksu pracy oraz Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Dodatek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy jest rekompensatą w przypadku, gdy przeniesienie pracownika do innej pracy lub zmiana warunków pracy powoduje obniżenie jego wynagrodzenia. Należy jednak podkreślić, że tylko określone przepisami prawa sytuacje dają możliwość uzyskania dodatku wyrównawczego.

Obligatoryjne i fakultatywne dodatki do wynagrodzenia

Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy, zaś pracodawcy wypłata wynagrodzenia. Należy podkreślić, że do wynagrodzenia oprócz płacy zasadniczej za pracę wchodzą określone dodatki.

Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych


Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych przysługują , gdy wypowiedzenie pracownikom dotychczasowych warunków pracy i płacy spowoduje obniżenie ich wynagrodzenia.

Dodatek za znajomość języków obcych

Dodatek za szczególne umiejętności

Dodatek za szczególne umiejętności jest dodatkiem fakultatywnym i może być przyznawany pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje zawodowe.

Dodatek za pracę zmianową

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi uciążliwość pracy w różnych porach dnia i nocy poprzez wypłacanie dodatku zmianowego.

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych.

Wynagrodzenie składa się z elementów obowiązkowych tj z wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku i nieobowiązkowych tj z dodatków, które zostały przyznane pracownikowi na podstawie obowiązujących u pracodawcy przepisów. Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych jest nieobowiązkowym dodatkiem do wynagrodzenia za pracę pracownika.

Dodatek za niepalenie

Coraz więcej firm wprowadza dla swoich pracowników dodatek za niepalenie, który ma na celu zwiększenie wydajności w pracy oraz promować zdrowy styl życia.

Dodatek wyrównawczy dla pracownika u którego lekarz medycyny pracy stwierdził chorobę zawodową

Gdy przeniesienie pracownika z powodu choroby zawodowej do innej pracy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy. Dodatek ten jest obowiązkowym świadczeniem do wynagrodzenia wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Dodatek wyrównawczy dla pracownicy w ciąży lub karmiącej piersią

W sytuacji gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy doprowadzi do pogorszenia jej sytuacji finansowej pracownicy , kobieta ma prawo do dodatku wyrównawczego.

Dodatek stażowy


Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość, by jednym ze składników wynagrodzenia były dodatki, w tym na przykład stażowy. Prawo do dodatku za wysługę lat może wynikać bezpośrednio z przepisów prawa, wówczas dodatek jest obowiązkowy, lub z przepisów wewnątrzzakładowych i wtedy jest on nieobowiązkowy.

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny nie ma charakteru powszechnego i może być składnikiem wynagrodzenia przysługującego pracownikom z mocy prawa, jak również dodatkiem fakultatywnym.

Umowa sezonowa

Czym jest wynagrodzenie za czas choroby

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Kiedy pracownikowi przysługuje nagroda

Aby wyróżnić pracowników odznaczających się wyjątkowymi umiejętnościami i wzorowo wykonujących swoje obowiązki, pracodawcy, zgodnie z przepisami prawa pracy, mogą przyznawać im nagrody.

Kiedy pracownik otrzyma premię

Każdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, które z reguły składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz składników uzupełniających takich jak: dodatki stawkowe, premie, dopłaty, deputaty, dodatki wyrównawcze oraz prowizje. Premie stanowią ruchomy składnik wynagrodzenia a ich przyznanie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika określonych warunków.

Czym jest regulamin premiowania

Pracownicy nierzadko zastanawiają się, na jakich zasadach pracodawca przyznaje premie. Czy zależy to od jego uznania, czy też może wynika z przepisów? W świetle obowiązującego prawa, prawo do premii powstaje w razie wystąpienia okoliczności, które przewidują wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy: regulamin premiowania, regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy lub umowa o pracę.

Czy można wypłacać pracownikom wynagrodzenie w częściach

Przepisy kodeksu pracy gwarantują pracownikom terminową wypłatę wynagrodzeń co najmniej raz w miesiącu w stałym i z góry określonym terminie. Inna częstotliwość może być określona w regulaminie wynagrodzeń, umowie o pracę bądź też w układzie zbiorowym pracy.

Z czego składa się wynagrodzenie

Zgodnie z przepisem art. 78. § 1 Kodeksu pracy wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Na co wpływa minimalne wynagrodzenie


Minimalne wynagrodzenie wpływa na wysokość zasiłki, jak również ogranicza wysokość odprawy pieniężnej. Przysługuje ono każdemu pracownikowi i jest ogłaszane w drodze obwieszczenia przez premiera.

Czy zagraniczny zarobek obniży emeryturę


Mam 58 lat i pobieram wcześniejszą emeryturę. W tym roku chciałabym pojechać do Włoszech i podjąć się jakiejś pracy sezonowej. Czy takie dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na moją emeryturę? Czy ZUS będzie miał prawo do jej obniżenia?

Czy można wypłacać zarobki z góry

W mojej firmie wynagrodzenie płaci się z góry do 10 dnia każdego miesiąca. Ostatnio byłam na zwolnieniu 3 tygodnie. Czy mam obowiązek zwrotu kwoty, która została mi przepłacona?

Czym jest wynagrodzenie netto


Osoby podejmujące zatrudnienie często zastanawiają się, jakie tak naprawdę będą otrzymywały wynagrodzenie. Wiadomo bowiem, że to co znajdziemy w umowie o pracę nie odpowiada rzeczywistości. Jaka jest tak naprawdę definicja wynagrodzenia i skąd wynikają wspomniane różnice?

Czym się różni wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto?

Powszechnie wiadomo, że rozmawiając o wynagrodzeniu, szczególnie z nowym pracodawcą, rozróżniamy dwa pojęcia wynagrodzenia: wynagrodzenie netto i wynagrodzenie brutto. Jaka jest tak naprawdę definicja wynagrodzenia i skąd wynikają wspomniane różnice?

W jakiej formie pracownik odbiera swoje zarobki

Zasadą jest, że pracownik odbiera swoje wynagrodzenie w formie pieniężnej. Nie jest to jednak jedyna forma wypłaty wynagrodzenie przewidziana przez przepisy prawa pracy.

Kto może odebrać wynagrodzenie pracownika

Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik nie ma możliwości odebrania samodzielnie wynagrodzenia. Kto może w jego zastępstwie odebrać jego zarobki.

Co wchodzi w skład zarobków pracownika

Wynagrodzenie pracownika to świadczenie pieniężne, jakie pracownik otrzymuje za wykonywaną pracę. Czy zawsze wiemy, z czego dokładnie składa się nasze wynagrodzenie.

REKLAMA