REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świąteczne dodatki do wynagrodzenia

Patrycja Dados
Świąteczne dodatki do wynagrodzenia / Fot. Fotolia
Świąteczne dodatki do wynagrodzenia / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świąteczny dodatek to jeden ze składników wynagrodzenia, który może przyznać pracodawca. To czy otrzymamy taki dodatek zazwyczaj zależy od jego dobrej woli i dostępnych środków. Jakie możliwości premiowania ma pracodawca?

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z ciepłą, domową atmosferą i spędzaniem czasu z rodziną. Coraz częściej jednak także w pracy chcemy poczuć magię Świąt. Wielu nie wyobraża już sobie tego okresu bez kolacji firmowej czy składania bożonarodzeniowych życzeń. Wielu też przydałby się wtedy dodatkowy zastrzyk gotówki. 

REKLAMA

Coraz więcej pracowników otrzymuje w tym okresie wsparcie od swoich pracodawców. Należy jednak rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza, gdy pomoc dla pracowników z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest obowiązkiem pracodawcy. Druga, gdy pracodawca z własnej woli i z własnych środków obrotowych przekazuje pracownikom różnego rodzaju „prezenty”: bony, premie czy nawet kilka dni wolnego.

Ustawowy obowiązek pracodawcy

REKLAMA

Zasady tworzenia funduszu i przyznawania świadczeń socjalnych określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 43, poz. 163 z późn. zm., zw. dalej „uzfśs”). Zgodnie z ustawą obowiązek utworzenia Funduszu ciąży na pracodawcach, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, oceniając na dzień 1 stycznia danego roku. Dodatkowo, jak stanowi art. 3 ust. 2 uzfśs: „pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników”. Fundusz powstaje z tzw. corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do liczby osób zatrudnionych. Najogólniej rzecz ujmując, na jednego zatrudnionego przypada 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. 

Zasady przyznawania świadczeń określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Należy pamiętać o tym, że regulamin nie może powstać w oderwaniu od ustawy. Jeśli u pracodawcy nie działa organizacja związkowa, regulamin uzgadnia się z wybranym przez pracowników reprezentantem. Jeżeli z kolei u pracodawcy działa kilka organizacji, muszą one przedstawić wspólne stanowisko. 

Ważne!
Zwróćmy uwagę na fakt, że przyznawanie świadczeń z Funduszu uzależnione jest od kryterium socjalnego: sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej kandydatów. SN w wyroku z dn. 16 września 2009 r., I UK 121/09, wyraźnie stwierdził, iż w momencie, w którym każdy z pracowników otrzymuje np.: bon towarowy o wartości 300 zł, nie możemy mieć do czynienia z wykorzystaniem środków z Funduszu. Są to bowiem świadczenia przydzielane bez względu na sytuację materialną pracownika. W takiej sytuacji bony przyznaje się ze środków własnych pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W regulaminie określa się także formę takiego świadczenia. Mogą to być zarówno bony, talony, jak i paczki czy świadczenia pieniężne, pod warunkiem, że przyznawane są wedle zasad określonych w ustawie.

Uprawnionymi do korzystania z Funduszu są zgodnie z art. 2(5) uzfśs: pracownicy, emeryci i renciści będący byłymi pracownikami i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu. Poprzez pracowników rozumiemy wszystkich pozostających w stosunku pracy, niezależnie od tego czy jest to umowa o pracę czy też np.: mianowanie. Wyłączone natomiast z przywileju korzystania z Funduszu są osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Polecamy: Kodeks pracy 2013 z komentarzem - praktycznie o rewolucyjnych zmianach

Środki obrotowe

REKLAMA

Gdy Fundusz nie istnieje u danego pracodawcy, wsparcie na święta zależy od jego dobrej woli, ponieważ finansuje je z własnych środków obrotowych. W momencie, w którym pracodawca decyduje się na ufundowanie prezentów swoim pracownikom, nie wiążą go żadne ograniczenia. Sam decyduje, w jakiej formie udziela pracownikom wsparcia. Nie obowiązuje go także kryterium socjalne. Firmy prywatne coraz częściej wręczają swoim pracownikom bony towarowe czy też upominki rzeczowe. 

Niektórzy pracodawcy natomiast udzielają swoim pracownikom dodatkowego czasu wolnego, właśnie w okresie świątecznym. Większość pracowników chwali sobie takie rozwiązanie, ponieważ mają więcej czasu na przygotowania świąteczne czy odpoczynek z rodziną.

Zobacz serwis: Dodatki

Nowym rozwiązaniem jest wręczanie pracownikom tzw. karty przedpłaconej. Pracodawca przy jej zakupie decyduje o wartości doładowania, a pracownik zgromadzone na karcie środki może wykorzystać w dowolnym punkcie handlowo-usługowym.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TSUE: Stypendium Erasmus+ wypłacane studentowi nie powinno być uwzględniane przy obliczaniu podatku dochodowego rodzica

W wyroku z 16 stycznia 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że kwota wypłacana studentowi z tytułu stypendium Erasmus +, nie powinna być uwzględniana do obliczania podatku dochodowego rodzica, na którego utrzymaniu pozostaje ten student.

Kandydaci na prezydenta 2025 [LISTA]

Kandydaci na Prezydenta RP w 2025 roku - na stronie wybory.gov.pl widnieje lista sześciu kandydatów. Wybory odbędą się dnia 18 maja tego roku. Do dnia 24 marca należy zawiadomić PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd: ZUS zapłaci rentę. Bo zasypiał nawet idąc w towarzystwie i stojąc w autobusie. Na studiach spał 16 godzin

Sąd: ZUS zapłaci rentę. Na studiach spał 16 godzin, zasypiał na zajęciach, na stojąco w autobusie, a nawet idąc w towarzystwie. Nadmierna senność będzie chyba kosztowała ZUS trochę pieniędzy. Jest to podstawa do przyznania renty. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Toruniu (zaznaczamy, ze wyrok jest nieprawomocny).

Czy komornik zabierze całą trzynastkę? Przepisy mówią jasno ile można potrącić, a ile musi trafić do pracownika. Sprawdź zasady

Przepisy mówią jasno, jakie kwoty można potrącać z wynagrodzenia. Czy odnosi się to również do trzynastki? Jaka kwota trafi do pracownika, a jaka do komornika? Zasady są określone w przepisach. Sprawdź na czym polegają.

REKLAMA

Wynagrodzenie za dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. i 2026 r.

Wynagrodzenie za dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. i 2026 r. Co przysługuje za pracę w niedzielę oraz święta ustawowo wolne? Dodatkowe wynagrodzenie, czy dni wolne? W ciągu jakiego czasu należy wykorzystać dzień wolny za pracę w niedzielę?

Co to są dni ustawowo wolne od pracy?

Co to są dni ustawowo wolne od pracy? Jakie dni ustawowo wolne od pracy będą w 2025 r.? Co się zmieni 1 lutego 2025 r.? Co z dniami wolnymi w związku z pięciodniowym tygodniem pracy? Czy co roku wypadają w tym samym dniu?

Wpłatę na e-skarbonkę WOŚP odliczysz, ale tej do papierowej skarbonki już nie. A co z licytacjami? Sprawdź, ile możesz zyskać na podatku

Wpłata na rzecz WOŚP to darowizna. Oznacza to, że może zostać odliczona od postawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Aby to było możliwe, trzeba jednak spełnić określone warunki, więc przekazując pieniądze trzeba mieś świadomość, że nie zawsze wyniknie z tego korzyść podatkowa.

Zasiłek pogrzebowy. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zasiłek pogrzebowy. Jak i gdzie złożyć wniosek? Zasiłek pogrzebowy przysługuje na częściowe pokrycie kosztów związanych z pogrzebem. Jaki wniosek należy wypełnić? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy? Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Co z zasiłkiem pogrzebowym z KRUS

REKLAMA

PFRON 2025. Jakie dofinansowanie do komputera?

Do 10 500 zł dofinansowania można otrzymać na zakup komputera w ramach programu „Aktywny Samorząd”. Wsparcie skierowane jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku określonych dysfunkcji dopłatę mogą otrzymać też osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Oto szczegóły!

Zmiana limitów dziennych na przelewy w iPKO. Nowy regulamin dla klientów PKO BP od 6 maja 2025 r.

Wczoraj PKO Bank Polski poinformował, że od 6 maja 2025 r. wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie. Bank wprowadzi nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym iPKO. Pomoże to klientom lepiej chronić się przed skutkami działań oszustów.

REKLAMA