Wypłata wynagrodzenia za czas nie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie za pracę wykonaną
Wynagrodzenie za pracę stanowi istotny element stosunku pracy. Jest to podstawowe świadczenie ze strony pracodawcy na rzecz pracownika w zamian za świadczoną pracę. Powinno odpowiadać rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika, a także sprzyjać usprawnieniu pracy i podnoszeniu jej jakości. W świetle obowiązujących przepisów pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną, przez którą należy rozumieć czynności spełnianie w okresie poprzedzającym wypłatę wynagrodzenia.
REKLAMA
Wynagrodzenie za czas nie pracy
Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których pracownik otrzyma wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy. Taka regulacja pełni funkcję gwarancyjną i ma zapewnić pracownikowi środki potrzebne na zaspokojenie potrzeb w okresach nieświadczenia pracy z przyczyn niezawinionych, np. w okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego.
Przykłady
Oto niektóre z przypadków, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, pomimo że nie świadczy pracy:
- urlop wypoczynkowy,
- urlop okolicznościowy udzielany ze względów rodzinnych lub osobistych,
- zwolnienia na poszukiwanie pracy w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia,
- niezdolność do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
- szkolenia z zakresu bhp,
- udział w posiedzeniach komisji bhp,
- przerwy na odpoczynek trwające co najmniej 15 minut jeśli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin,
- brak możliwości zapewnienia innej pracy kobiecie będącej w ciąży, która pracuje w nocy lub gdy zapewnienie takiej pracy jest niecelowe,
- przerwy na karmienie dziecka,
- pełnienie funkcji związkowej.
Wynagrodzenie za niezawiniony przestój
REKLAMA
Przepisy stanowią, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Co ważne wynagrodzenie to nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Nieświadczenie pracy, mimo gotowości do niej pracownika może być wywołane przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy takimi jak przestój, którego powodem jest brak surowca, narzędzi, właściwej organizacji procesu pracy bądź niesprawność sprzętu.
Zobacz serwis: Zarobki i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA