Dodatek za rozłąkę
REKLAMA
REKLAMA
Rekompensata niedogodności
Zdarzają się przypadki, w których pracodawca przenosi czasowo pracownika do innego miejsca pracy. Często wiąże się to z rozłąką z rodziną. Zatrudniający powinien więc zadbać o to, aby zrekompensować pracownikowi te niedogodności. Może mu przyznać dodatek za rozłąkę, który zwiększy wysokość wynagrodzenia.
REKLAMA
Zobacz: Wynagrodzenie chorobowe pracowników
Pracownicy czasowo przeniesieni
Dodatek za rozłąkę przysługuje pracownikom czasowo przeniesionym, czyli takim którzy wyrazili zgodę na okresowe przeniesienie go do pracy na inny teren poza miejscowość stałego zamieszkania (zakwaterowania), a byli zatrudnieni:
1. w miejscowości stałego zamieszkania lub codziennie dojeżdżali do pracy z miejscowości stałego zamieszkania bądź
2. w innej miejscowości niż miejscowość stałego zamieszkania i mieszkali w hotelu pracowniczym lub kwaterze wynajętej przez przedsiębiorstwo.
Dodatek za rozłąkę przysługuje wyłącznie pracownikom oddelegowanym poza stałe miejsce pracy.
Wysokość dodatku
Wysokość dodatku za rozłąkę określa się w ten sposób, że za każdy dzień rozłąki wynosi on 95% stawki diety określonej w przepisach w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Stawkę dodatku zaokrągla się do 1 grosza w górę.
Zobacz: Jak wynagradzany jest dyżur w pracy?
Co ważne przy obliczaniu wysokości dodatku za rozłąkę nie uwzględnia się:
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- zwolnień od pracy bez prawa do wynagrodzenia lub do zasiłku,
- urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego,
- delegowania do stałego miejsca zamieszkania,
- podróży służbowej, z tytułu której urzędnik otrzymywał diety w pełnej wysokości,
- pobytu u rodziny w miejscu stałego zamieszkania w ramach odwiedzin,
- pobytu w szpitalu.
Zobacz serwis: Prawa pacjenta
Niezależnie od pobieranego dodatku za rozłąkę pracownikowi, który che odwiedzić rodzinę zwraca się koszty przejazdu, raz w miesiącu, do miejsca stałego zamieszkania i z powrotem.
Dla kogo dodatek za rozłąkę
Dodatek za rozłąkę wypłacany jest w szczególności żołnierzom zawodowym, funkcjonariuszom celnym, sędziom Sądu Najwyższego oraz urzędnikom państwowym. Nie oznacza to jednak, że pozostali pracownicy nie otrzymają dodatku za rozłąkę. Otóż pracodawcy mogą ustanowić dodatek za rozłąkę w regulaminie pracy bądź wynagradzania. Jest to oczywiście uzależnione od ich dobrej woli. Przepisy nie nakładają bowiem na nich takiego obowiązku.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA