Prezenty świąteczne dla pracowników – pomysły, podatek, ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Prezenty świąteczne dla pracowników – pomysły
Prezenty świąteczne dla pracowników to dobra praktyka ze strony pracodawców świadcząca o ich profesjonalizmie i polityce propracowniczej, co jest coraz bardziej wymagane również ze względu na przeobrażanie się rynku pracy w rynek pracownika. Z raportu „Drogowskaz Motywacyjny 2018” wynika, że obecnie 9 na 10 firm wręcza w grudniu upominki swoim pracownikom. Pracownicy mogą otrzymywać różnego rodzaju prezenty, ale jest kilka, z których ucieszą się najbardziej:
REKLAMA
- Różnego rodzaju bony i kupony
- Dodatkowe dni wolne od pracy z gwarancją nieobniżania wynagrodzenia
- Pakiety sportowe (np. vouchery, karnety na zajęcia sportowe)
- Pakiety kulturalne
- Paczki świąteczne
- Karty przedpłacone
- Paczki dla dzieci pracowników
Źródło: Badanie „O czym marzą pracownicy na święta” Instytut Kantar Millward Brown, zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services z 2017 r.
Polecamy produkt: Multimedialny pakiet wiedzy: 6 kluczowych zmian 2019 – KADRY.
Podatek i składki ZUS
Prezenty świąteczne dla pracowników mogą być finansowane, albo ze środków obrotowych firmy, albo z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jeśli pracodawca taki fundusz posiada. W przypadku finansowania prezentów ze środków obrotowych w kwestii podatku PIT należy postępować jak w przypadku wynagrodzenia czy premii – pobrać zaliczkę na podatek oraz składki ubezpieczeniowe. Natomiast w sytuacji finansowania prezentów z ZFŚS prawo przewiduje zwolnienie całkowite ze składek ZUS oraz z podatku do wysokości 1000 zł na rok podatkowy. Zwolnienie dotyczy wyłącznie rzeczy i świadczeń pieniężnych. Nie mają więc w tym miejscu zastosowania bony, talony i inne znaki, które wymienia się na towary lub usługi.
Więcej informacji o podatkach w kwestii prezentów świątecznych dla pracowników >>> Prezenty dla pracownika z ZFŚS 2018/2019 - do 1000 zł bez PIT
Wręczenie pracownikowi w prezencie bonu, talonu bądź innego znaku, które wymienia się na towary lub usługi zawsze wymaga odprowadzenia podatku oraz składki ZUS.
Karty przedpłacone
REKLAMA
Skoro bony czy talony nie są zwolnione z podatku to jak kształtuje się sytuacja z kartami przedpłaconymi finansowanymi z ZFŚS? Ostatnie interpretacje przepisów podatkowych skłaniają się ku zwolnieniu z PIT kart pre-paid. Jest to bowiem karta płatnicza używana do rozliczeń bezgotówkowych, a te należą do rodzaju rozliczeń pieniężnych. Przeznaczenie kart przedpłaconych do dokonywania rozliczeń pieniężnych przesądza więc o zwolnieniu z PIT, ponieważ karty, bony czy talony uprawniają wyłącznie do wymiany na towary i usługi. Przekazanie pracownikowi w prezencie karty pre-paid z punktu widzenia prawa traktuje się więc jak przekazanie środków pieniężnych.
Karty przedpłacone są więc bardzo dobrym pomysłem na prezent dla pracowników. Warto pomyśleć o wręczeniu tej formy upominku nieco wcześniej, gdyż grudzień to okres wielu wydatków. Z badania „Szef pomaga Mikołajowi” przeprowadzonego na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services przez SW Research w 2018 r. wynika, że aż ponad 75% zatrudnionych ucieszyłoby się najbardziej, gdyby otrzymało prezent nie później niż 2-3 tygodnie przed świętami, by móc go wykorzystać na wydatki związane z przygotowaniem świąt.
Prezenty rzeczowe
REKLAMA
Oprócz kart pre-paid warto pomyśleć nad obdarowaniem pracowników prezentami rzeczowymi. Zawsze miło jest otrzymać, oprócz koperty, dodatkowy upominek. Co istotne, prezenty rzeczowe, które pracodawca decyduje się podarować pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia są zawsze zwolnione z PIT oraz składek na ZUS. Należy jednak pamiętać, że uzależnia się je od kryterium socjalnego, zwykle pracownik przedstawia oświadczenie o wysokości przychodu na jednego członka rodziny.
Przykładem prezentu rzeczowego mogą być: produkty spożywcze (np. świąteczne czekoladki), akcesoria, gadżety z logo firmy (np. notatniki, kalendarze, długopisy, parasolki), biżuteria, pozycje książkowe (dobrym pomysłem są pozycje wydawnicze z kategorii HR). Warto wziąć pod uwagę kosze upominkowe, które często oprócz słodyczy, kawy, herbaty, zawierają również przedmioty użytku codziennego, jak kubki, filiżanki). Wiele sklepów umożliwia skomponowanie takiego kosza samodzielnie przez klienta.
Rynek pracownika - zmiany
Wręczanie prezentów z okazji świąt to już nie tylko miły gest ze strony pracodawcy. Staje się wręcz niepisanym obowiązkiem firmy. Wszyscy oczekują specjalnych benefitów przed świętami. Pracodawcy zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji związanej z deficytem pracowników. Próbują pozyskiwać najlepszych z nich, co nie należy do najłatwiejszych zadań. Następnie walczą o zatrzymanie ich w ramach swojej struktury, gdyż propozycje firm konkurencyjnych są kuszące dla wielu podwładnych.
Oprócz wyższych wynagrodzeń przedsiębiorcy wprowadzają szereg innych udogodnień, co ma wpłynąć na przyciągnięcie najlepszych talentów. Pozapłacowe benefity stają się standardem: sportowe, medyczne, kulturalne. Zwraca się również coraz większą uwagę na warunki pracy, biura są coraz nowocześniejsze, posiadają liczne udogodnienia. Pracodawcy wychodzą naprzeciw pracownikom, stwarzając im miejsca relaksu, wygodne kanapy, fotele, miejsca gier. W takich warunkach pracownik może się odprężyć i odejść na chwilę od stresujących obowiązków związanych z pracą. Pomysłów jest wiele i będzie jeszcze więcej. Co istotne, nie są to jedynie idee. Polscy pracodawcy zaczynają przyjmować standardy międzynarodowe. Firm, które rzeczywiście mogą się pochwalić miejscami pracy i warunkami umów o pracę na miarę XXI wieku będzie w Polsce coraz więcej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA