Na jakich zasadach wypłacane są zarobki?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowa zasadą dotycząca wypłaty zarobków mówi, że wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Ponadto wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.
REKLAMA
Zarobki przynajmniej raz w miesiącu
Pracodawca wypłaca wynagrodzenia za pracę co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Wypłata zarobków musi nastąpić jednak, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zarobki były wypłacane pracownikowi częściej.
Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
Ściśle określony czas i miejsce
Pracodawca ma obowiązek wypłacać zarobki w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Przestrzeganie wymogu co do terminu wypłaty wynagrodzenia jest bardzo istotne, ponieważ w przypadku opóźnienia, pracodawca musi liczyć się z zapłatą odsetek. Ponadto może na niego zostać nałożona kara grzywny.
Zobacz również: Jakie są sposoby wypłacania zarobków
Na konto czy do ręki
REKLAMA
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
Możliwość wypłaty wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna, czyli na przykład przelew na konto bankowe, jest warunkowana zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. Zgoda musi być przechowana w aktach osobowych pracownika. W przypadku wprowadzenia w układzie zbiorowym pracy, zapisu o wypłacie zarobków w formie innej niż pieniężnej, istnieje możliwość zmuszenia pracownika do założenia konta bankowego.
Zobacz serwis: Prawnik.pl
Potrącenia z zarobków tylko w granicach
Z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych mogą zostać potrącone określone należności. Należności potrącane są w następującej kolejności:
• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
• kary pieniężne.
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat