Dodatki do wynagrodzenia dla pracowników samorządowych
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek za wieloletnią pracę
REKLAMA
Przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Warto zaznaczyć, że dodatek ten przysługuje za dni, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
Dodatek ten wzrasta o 1 % za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 % miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Nagroda jubileuszowa
Przysługuje w wysokości:
- po 20 latach pracy — 75 % wynagrodzenia miesięcznego;
- po 25 latach pracy— 100 % wynagrodzenia miesięcznego;
- po 30 latach pracy— 150 % wynagrodzenia miesięcznego;
- po 35 latach pracy— 200 % wynagrodzenia miesięcznego;
- po 40 latach pracy — 300 % wynagrodzenia miesięcznego;
- po 45 latach pracy— 400 % wynagrodzenia miesięcznego.
Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.
Jednorazowa odprawa
Przysługuje w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości:
- po 10 latach pracy—dwumiesięcznego wynagrodzenia;
- po 15 latach pracy — trzymiesięcznego wynagrodzenia;
- po 20 latach pracy — sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie powyższe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Zobacz również serwis: Zarobki
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Trzymiesięczna odprawa
REKLAMA
Wójtom (burmistrzom, prezydentom miasta), staroście, wicestaroście, członkom zarządu powiatu oraz marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województwa, których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
W przypadku, gdy ww. osoba zostanie ponownie zatrudniona w najbliższej kadencji na podstawie stosunku pracy z wyboru w tym samym urzędzie, odprawa nie przysługuje. Ponadto do ww. pracownika nie stosuje się przepisu art. 75 Kodeksu pracy ( tj. pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia).
Dodatek specjalny
Przysługuje :
- wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta),
- staroście, oraz
- marszałkowi województwa.
Ponadto pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny.
REKLAMA
Dodatek specjalny przysługuje w kwocie wynoszącej, co najmniej 20 % i nieprzekraczającej 40 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, a w urzędach miasta stołecznego Warszawy, miast (miast na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców w kwocie nieprzekraczającej 50 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.
Warto także nadmienić, że pracownikowi samorządowemu może zostać przyznany dodatek funkcyjny, a pracownikowi samorządowemu zatrudnionego na podstawie powołania (zastępca wójta (burmistrza, prezydenta miasta), skarbnik gminy, skarbnik powiatu, skarbnik województwa) oraz zatrudnionego na podstawie umowy o pracę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać nagrodę.
Zobacz również: Jaka jest wysokość nagrody jubileuszowej dla pracownika samorządowego?
Podstawa prawna:
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych,
ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat