Jakie są zasady wynagradzania pracowników młodocianych
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik młodociany
REKLAMA
Warto przypomnieć, że pracownikiem młodocianym (poza pewnymi wyjątkami) jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat oraz ukończyła co najmniej gimnazjum i posiada świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca, którą ma wykonywać, nie zagraża jego zdrowiu. Ponadto młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych powinien być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego, które może odbywać w formie nauki zawodu, przyuczenia do wykonywania określonej pracy i rzemieślniczego przygotowania zawodowego.
Zobacz również: Czy młodociany pracownik ma prawo do urlopu?
Pracownika młodocianego pracodawca może zatrudnić tylko przy wykonywaniu prac lekkich.
Jednocześnie należy nadmienić, że przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników, może odbywać się przez:
- naukę zawodu, która ma na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego robotnika lub czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu organizowaną u pracodawcy na zasadach ustalonych w odrębnych przepisach oraz dokształcanie teoretyczne; oraz
- przyuczenie do wykonywania określonej pracy, które ma na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze robotnika przyuczonego i może dotyczyć prac, których rodzaj nie wymaga odbycia nauki zawodu.
Jakie są zasady wynagradzania pracownika młodocianego?
Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Ile wynosi stosunek procentowy wynagrodzenia?
Stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa powyżej wynosi:
- w pierwszym roku nauki - nie mniej niż 4%,
- w drugim roku nauki - nie mniej niż 5%,
- w trzecim roku nauki - nie mniej niż 6%.
Młodocianym odbywającym przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje nie mniej niż 4% wynagrodzenia.
Zobacz również serwis: Praca małoletnich
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania określa zasady wynagradzania młodocianych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat