Jakie okresy służby wlicza się do otrzymania nagrody jubileuszowej ?
- wszystkie zakończone okresy służby i pracy, wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy;
- inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze;
- okres studiów w szkole wyższej przewidziany programem nauczania w łącznym wymiarze nie większym niż 5 lat, pod warunkiem uzyskania dyplomu ich ukończenia.
Ponadto do stażu jubileuszowego wlicza się, w przypadku ukończenia studiów:
- w więcej niż jednej szkole wyższej lub na kilku kierunkach studiów - tylko jeden z tych okresów,
- przed terminem przewidzianym w programie nauczania - okres do uzyskania dyplomu ich ukończenia,
- w wyższej szkole zawodowej i kontynuowania nauki na uzupełniających studiach magisterskich - oba te okresy- w wymiarze korzystniejszym dla funkcjonariusza, (z zastrzeżeniem, że do okresu służby wlicza się okres studiów w szkole wyższej przewidziany programem nauczania w łącznym wymiarze nie większym niż 5 lat, pod warunkiem uzyskania dyplomu ich ukończenia).
Zobacz również: Dodatkowa praca funkcjonariusza Służby Więziennej
W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy albo równoczesnego pozostawania w stosunku pracy i kontynuowania nauki w szkole wyższej, wlicza się zakończone okresy pracy lub nauki, w wymiarze korzystniejszym dla funkcjonariusza.
Co stanowi podstawę obliczania nagrody jubileuszowej?
Podstawę obliczania nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi w dniu wypłaty nagrody jubileuszowej, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze - w dniu nabycia prawa do nagrody.
Co stanowi podstawę obliczania nagrody jubileuszowej w przypadku zawieszenia w czynnościach służbowych?
W przypadku funkcjonariusza zawieszonego w czynnościach służbowych podstawę obliczenia wysokości nagrody stanowi miesięczne uposażenie w wysokości przysługującej mu w przeddzień zawieszenia w czynnościach służbowych.
Zobacz również: Nagroda jubileuszowa dla funkcjonariusza celnego
Co stanowi podstawę obliczania nagrody jubileuszowej wypłacanej po ustaniu lub wygaśnięciu stosunku służbowego?
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej wypłacanej po ustaniu lub wygaśnięciu stosunku służbowego stanowi uposażenie w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym na dzień ustania lub wygaśnięcia stosunku służbowego, a jeżeli jest to korzystniejsze - uposażenie przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody.
W jakiej wysokości i po ilu latach służby należą się nagrody jubileuszowe?
1) po 20 latach służby - 75 %,
2) po 25 latach służby - 100 %,
3) po 30 latach służby - 150 %,
4) po 35 latach służby - 200 %,
5) po 40 latach służby - 300 %
- miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym.
Kiedy wypłaca się nagrodę jubileuszową?
Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu do niej prawa. W przypadku gdy, funkcjonariusz, który osiągnął staż jubileuszowy w okresie podlegającym zaliczeniu do stażu jubileuszowego, lecz bez prawa do uposażenia, nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po upływie tego okresu.
Nagrodę jubileuszową wypłaca się funkcjonariuszowi bezpośrednio do rąk funkcjonariusza lub w formie bezgotówkowej na wskazany przez niego pisemnie rachunek bankowy.
Zobacz również: Kiedy pracownikowi przysługuje nagroda?
Warto zaznaczyć również, że w przypadku zwolnienia ze służby funkcjonariusza uprawnionego do emerytury lub renty nagrodę jubileuszową wypłaca się w dniu ustania stosunku służbowego, jeżeli w tym dniu brakuje mu do stażu jubileuszowego, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, nie więcej niż 12 miesięcy.
Komu wypłaca się nagrodę jubileuszową w razie śmierci lub zaginięcia funkcjonariusza?
W razie śmierci lub zaginięcia funkcjonariusza nagrodę jubileuszową wypłaca się członkom rodziny funkcjonariusza. Za członków rodziny funkcjonariusza uprawnionych do świadczeń uważa się małżonka i dzieci. Za dzieci uważa się pozostające na utrzymaniu dzieci własne, małżonka, przysposobione, wzięte na wychowanie, które: nie ukończyły 18 roku życia, a w razie uczęszczania do szkoły - 25 lat; bez względu na wiek, stały się niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo całkowicie niezdolne do pracy przed osiągnięciem wieku, o którym mowa powyżej.
Jakie dokumenty potwierdzają staż jubileuszowy?
- akt mianowania, o którym mowa w art. 40 ust. 4 ustawy;
- świadectwo służby;
- świadectwo pracy;
- wyciąg z książeczki wojskowej;
- zaświadczenie właściwego urzędu pracy o okresach pobierania zasiłku dla bezrobotnych;
- zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym;
- zaświadczenie o ukończeniu studiów wyższych określające w szczególności: datę rozpoczęcia i zakończenia studiów, programowy czas trwania nauki, datę uzyskania dyplomu.
Zobacz również serwis: Dodatki i nagrody
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej.
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie nagród jubileuszowych funkcjonariuszy Służby Więziennej.