REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są sposoby wypłacania zarobków

Magdalena Przepiórka

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika. Możliwa jest również wypłata na rachunek bankowy jeśli pracownik wyrazi na to zgodę albo gdy taką formę przewidują postanowienia układu zbiorowego pracy. Na podstawie pisemnej dyspozycji pracownika zakład pracy ma również prawo dokonać wypłaty zarobków osobie wskazanej przez pracownika.

Forma wypłaty wynagrodzenia

REKLAMA

Wynagrodzenie jest wypłacane w formie pieniężnej, a nie w naturze (np. towarami produkowanymi w zakładzie). Oznacza to, że postanowienia umowy o pracę o wynagrodzeniu spełnianym w formie całkowicie niepieniężnej będą z mocy prawa nieważne.

Przepisy dopuszczają jednak częściową jego wypłatę w innej formie (np. deputaty – świadczenia w naturze), ale tylko wówczas gdy przewidują taką możliwość przepisy ustawy lub układu zbiorowego pracy.

Zobacz również: Podstawowe zasady wypłacania wynagrodzenia

Świadczenia deputatowe występują obecnie bardzo rzadko, głównie w rolnictwie oraz w branżach przemysłowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że roszczenia o nie powstają z reguły na podstawie samego trwania stosunku pracy, a ich wielkość jest uzależniona od potrzeb pracownika (stan rodzinny, warunki mieszkaniowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposoby wypłaty wynagrodzenia

Zgodnie z obowiązującym prawem wyróżniamy następujące sposoby wypłaty wynagrodzenia:

1. do rąk pracownika,

2. na rachunek bankowy,

3. wskazanej przez pracownika osobie.

Zasadą jest wypłacanie wynagrodzenia do rąk pracownika. Wypłata na rachunek bankowy możliwa jest tylko wówczas, gdy taką formę wypłaty przewiduje postanowienie układu zbiorowego pracy lub gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie. Wymaganie pisemnej zgody ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne Wynagrodzenie powinno się znaleźć w takim przypadku na rachunku bankowym pracownika w dniu wypłaty.

Pracownik może w każdej chwili cofnąć zgodę na płatność wynagrodzenia przelewem, a pracodawca musi się z tym pogodzić i wypłacać wynagrodzenie w gotówce.

Wynagrodzenie może być również wypłacane upoważnionej przez pracownika osobie. Takie upoważnienie przysługuje z mocy prawa małżonkowi pracownika pozostającemu z nim we wspólnym pożyciu w razie przemijającej przeszkody dotyczącej pracownika (np. w razie jego choroby, urlopu, wyjazdu służbowego), jeżeli pracownik nie zastrzegł inaczej.

Zobacz również serwis: Zarobki

Termin wypłaty wynagrodzenia

Termin wypłaty wynagrodzenia, miejsce i czas powinny być ustalone w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Strony mogą jednak oznaczyć te elementy odmiennie.

Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane przynajmniej raz w miesiącu w ustalonym i stałym terminie. Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu niezwłocznie po obliczeniu, nie później jednak niż do 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Jeśli dzień wypłaty wynagrodzenia będzie dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzednim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA