Obligatoryjne dodatki do wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na wstępnie warto podkreślić, że do wynagrodzenia oprócz płacy zasadniczej za pracę wchodzą określone dodatki. Możemy je podzielić na dwa rodzaje obowiązkowe (obligatoryjne) - należne świadczenia pieniężne wynikające ze stosunku pracy, (do których należą: wynagrodzenie za czas urlopu, choroby, dyżuru, niewykonywania pracy, przestoju, za urlop wypoczynkowy, za okres wypowiedzenia, za pracę w godzinach nadliczbowych, oraz dodatki wyrównawcze) oraz dodatkowe (fakultatywne) - ustalane przez pracodawcę poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów do dokumentów, umów lub regulaminów wynagradzania, do których należą: premie, nagrody uznaniowe, jubileuszowe czy też dodatek stażowy, funkcyjny, zmianowy, za pracę w szkodliwych warunkach, za szczególne umiejętności, za zdrowie, niepalenie, za rozłąkę.
REKLAMA
W związku z powyższym pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia do wynagrodzenia obligatoryjnych dodatków do wynagrodzenia, które wynikają z przepisów prawa pracy. Warto przy tym również znaczyć, że dodatki te są wypłacane wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. W przypadku zaś dodatków fakultatywnych ich ustanowienie uzależnione jest wyłącznie od woli pracodawcy.
Zobacz również serwis: Zarobki
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA