Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, należy jednak przy tym zaznaczyć, że za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.
REKLAMA
Zobacz również: W jakiej formie może być wypłacone wynagrodzenie?
Wynagrodzenie zostanie wypłacone :
1. w sytuacji usprawiedliwionej nieobecności pracownika spowodowanej np.:
• chorobą ,
• choroba zakaźną ,
• w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza,
• wezwaniem pracownika do osobistego stawienia się do organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji lub organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia - w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami, odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych.
Ważne W powyższych przypadkach konieczne jest udokumentowanie nieobecności np. poprzez zaświadczenie lekarskie, oświadczenie lub wezwanie.
2. w sytuacji kiedy pracownik był gotów do jej wykonywania, ale doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy lub działania siły wyższej.
3. w okresie przebywania na urlopie wypoczynkowym, urlopie macierzyńskim.
Reasumując; pracodawca nie może wypłacać wynagrodzenie tylko za dni które pracownik był w pracy, ale również za czas niewykonywania pracy gdy przepisy tak stanowią.
Postawa prawna:
Zobacz również serwis: Zarobki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat