Wypłata wynagrodzenia w częściach
REKLAMA
REKLAMA
Czy można wypłacać pracownikom wynagrodzenie w częściach
REKLAMA
Warto przypomnieć, że pracodawca jest zobowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zasadniczo wypłaty wynagrodzenia dokonuję się w formie pieniężnej, częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne:
• gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy, lub
• gdy przewiduje to układ zbiorowy pracy.
Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika (przelewem na konto bankowe lub przekazem pocztowym), za jego uprzednią zgodą wyrażoną na piśmie.
Zobacz również serwis: Praca kobiet
Czasami zdarza się, że pracownik chce aby wypłata pensji była podzielona na części i wypłacona np. na dwa różne konta bankowe. Taka sytuacja jest dopuszczalna ponieważ przepisy Kodeksu pracy nie przewidują w tym przypadku żadnych ograniczeń, jednak pracodawca powinien to zaakceptować.
Pracodawca nie musi godzić się na przekazywanie wynagrodzenia w częściach na więcej niż jedno konto podane przez pracownika.
Koszty przelewu wynagrodzenia na jedno podane przez pracownika konto ponosi pracodawca (w myśl art. 86 § 1Kp). Należy zaznaczyć, że przepisy prawa pracy nie regulują kto ponosi koszty przelewów bankowych w sytuacji, gdy pracownik podaje dwa lub więcej numerów kont. Należy jednak przyjąć, że jeśli pracodawca wyrazi zgodę na przelewanie wynagrodzenia na więcej niż jedno konto, to ponosi koszty z tym związane. Niekiedy jednak przepisy wewnątrzzakładowe mogą określać, iż pracodawca ponosi tylko koszty pierwszego przelewu, zaś każdy następny ponosi pracownik, ale tylko za jego zgodą. Pracodawca nie może samodzielnie potrącić z pensji pracownika koszty związane z dokonaniem przelewu na drugi rachunek pracownika.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Pracodawca będzie mógł obciążyć pracownika kosztami przelewu tylko w przypadku zgody pracownika wyrażonej na piśmie.
Podstawa prawna:
Art. 86 i 91 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 r., Nr 21 poz. 94)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat