Dodatek wyrównawczy
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek wyrównawczy jest uzupełnieniem wynagrodzenia podstawowego pracownika. Należy również podkreślić, że zmniejszona wydajność pracy na nowym stanowisku nie wpływa na wysokość należnego dodatku
REKLAMA
Komu przysługuje dodatek wyrównawczy
· pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią,
· pracownikowi u którego lekarz medycyny pracy stwierdził chorobę zawodową i który w związku z tym został przeniesiony do innej pracy,
· pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy na dotychczasowym stanowisku wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Pracodawca przenosząc pracownika do innej pracy powinien pamiętać, aby praca była zgodna z posiadanymi kwalifikacjami pracownika.
Kwestię szczegółowych zasad obliczania dodatków wyrównawczych reguluje Rozporządzenie z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.
Zobacz serwis: Formy zatrudnienia
Dodatek wyrównawczy przysługuje również
· przy zwolnieniach grupowych, na podstawie ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
· na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2004 r. w sprawie dodatku wyrównawczego dla żołnierzy zawodowych pełniących zawodową służbę wojskową na stanowiskach aplikantów, asesorów i sędziów sądów wojskowych oraz aplikantów, asesorów i prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury.
Zobacz także serwis: Umowa o pracę
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA