Na co wpływa minimalne wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
Zasady ustalania minimalnego wynagrodzenia i skutki, jakie ono wywiera, regulują przepisy ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Minimalne wynagrodzenie za pracę to wynagrodzenie przysługujące pracownikowi bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, wymiar czasu pracy i kwalifikacje.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do dnia 15 września każdego roku.
REKLAMA
Od stycznia 2010 r. kwota minimalnego wynagrodzenia przysługująca:
• pracownikom wynosi 1.317,00 zł.
• pracownikom w okresie pierwszego roku zatrudnienia wynosi: 1053,60 zł ( 1317,00zł x 80% ).
Są to stawki wyrażone w wartości brutto, czyli bez odliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i bez odliczenia składki na ubezpieczenie społeczne.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Na co wpływa minimalne wynagrodzenie
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wpływa na te świadczenia, które zależą od wysokości bądź wielokrotności kwoty minimalnej.
Minimalne wynagrodzenie za pracę ma wpływ na następujące świadczenia:
- dodatek z pracę w porze nocnej - pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- kwotę odprawy pieniężnej - odprawa nie może przekroczyć 15- krotności minimalnego wynagrodzenia,
- odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu - pracownik ma prawo do takiego odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę,
- wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonania a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy,
- odszkodowanie z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę na skutek stosowania mobbingu - odszkodowanie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę,
- podstawę wymiaru zasiłków,
- koszty zatrudnienia.
Zobacz również serwis: Zarobki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat