Czy w normalnym wynagrodzeniu za nadgodziny należy uwzględnić premie?
REKLAMA
REKLAMA
W podstawie normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe nie powinni Państwo uwzględniać dodatku za pracę w nocy i 100% rekompensaty za godziny nadliczbowe. Pozostałe dodatki należy wliczyć do normalnego wynagrodzenia.
REKLAMA
Przepisy prawa pracy nie definiują normalnego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Definicja ta została jednak wykształcona przez orzecznictwo sądowe. Przez normalne wynagrodzenie należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących u pracodawcy przepisów płacowych pracownik ma do nich prawo (wyroki Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140 oraz z 22 czerwca 2011 r., II PK 3/11, OSNP 2012/15-16/191).
Zobacz serwis: Zarobki
Elementy uwzględniane przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za nadgodziny
|
REKLAMA
W normalnym wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe nie należy uwzględniać nagród i zmiennych składników pensji zależnych od konkretnych efektów pracy (np. premii prowizyjnych i zadaniowych). Dotyczy to również dodatków za pracę w nocy oraz 100% dodatku za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy w ruchu ciągłym. Dodatki te przysługują tylko w ściśle określonych sytuacjach i nie można uznać, że mają stały charakter (pracownik nie zawsze je otrzyma, gdyż nie w każdym miesiącu będzie pracował dłużej albo w porze nocnej).
Do normalnego wynagrodzenia należy zaliczyć stale i systematycznie wypłacaną premię regulaminową, do uzyskania której nie trzeba spełnić jakichkolwiek przesłanek lub której nabycie zależy od tego, czy nie pojawią się określone negatywne przesłanki jej pomniejszenia czy pozbawienia, np. nieobecność w pracy, nałożenie na pracownika kary nagany lub upomnienia.
Zobacz serwis: Czas pracy
REKLAMA
Robert S., zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4000 zł brutto, a także premię regulaminową pomniejszaną w przypadku nieprzestrzegania przez pracownika przepisów bhp albo otrzymania kary upomnienia lub nagany. Oprócz pensji zasadniczej otrzymuje dodatek za niepalenie i za całomiesięczną obecność w pracy. W tej sytuacji wszystkie składniki wynagrodzenia są wypłacane stale i systematycznie, dlatego należy je brać pod uwagę przy wyliczaniu normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
Inne zasady obowiązują przy ustalaniu podstawy dodatku za godziny nadliczbowe. Do tej podstawy należy zaliczyć wynagrodzenie pracownika wynikające wyłącznie z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a więc jedynie wynagrodzenie zasadnicze (uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21-22/307). Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - podstawę stanowi 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy).
Podstawa prawna:
• art. 1511 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA