Wyższe odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe dla nauczycieli. MEN podniósł niektórym świadczenia aż o 60 proc.

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
nauczyciele MEN nagroda jubileuszowa odprawa emerytalna / Wyższe odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe dla nauczycieli. MEN podniósł niektórym świadczenia aż o 60 proc. / Shutterstock

MEN zapowiada reformę. Będą zmiany w odprawie emerytalno-rentowej dla nauczycieli i w nagrodach jubileuszowych. W niektórych przypadkach wzrost aż o 60 proc. Znowelizowane przepisy szybko wejdą w życie.

Wyższa odprawa emerytalna dla nauczycieli

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, toczą się prace nad wprowadzeniem zmian, które mają wyrównać sytuację pracowników szkół zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Chodzi o prawo do odprawy emerytalno-rentowej oraz nagrody jubileuszowej.
Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, co do zasady przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. W przypadku nauczyciela, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy (art. 87 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela). Z kolei pracownikowi samorządowemu w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości (art. 38 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych):
1) po 10 latach pracy – dwumiesięcznego wynagrodzenia;
2) po 15 latach pracy – trzymiesięcznego wynagrodzenia;
3) po 20 latach pracy – sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Aby zlikwidować wynikające z tych regulacji dysproporcje, MEN chce przeprowadzić reformę. W wyniku zmiany przepisów, nauczyciel odchodzący z zawodu otrzyma taką samą odprawę, jak inni pracownicy samorządowi, czyli: po 10 latach pracy w wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, po 15, trzymiesięcznego, a po 20, sześciomiesięcznego.

Wzrost wysokości nagrody jubileuszowej o 60 proc.

Zmianie ulegnie również wysokość nagrody jubileuszowej. Obecnie (art. 47 Kary nauczyciela) za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:
1) za 20 lat pracy – 75 % wynagrodzenia miesięcznego;
2) za 25 lat pracy – 100 % wynagrodzenia miesięcznego;
3) za 30 lat pracy – 150 % wynagrodzenia miesięcznego;
4) za 35 lat pracy – 200 % wynagrodzenia miesięcznego;
5) za 40 lat pracy – 250 % wynagrodzenia miesięcznego.

Z kolei pracownikowi samorządowemu nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości (art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych):
1) po 20 latach pracy – 75 % wynagrodzenia miesięcznego;
2) po 25 latach pracy – 100 % wynagrodzenia miesięcznego;
3) po 30 latach pracy – 150 % wynagrodzenia miesięcznego;
4) po 35 latach pracy – 200 % wynagrodzenia miesięcznego;
5) po 40 latach pracy – 300 % wynagrodzenia miesięcznego;
6) po 45 latach pracy – 400 % wynagrodzenia miesięcznego.

Jak z tego wynika, w przypadku nagrody jubileuszowej zmiany miałyby dotyczyć najdłużej pracujących nauczycieli, a w niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia ze wzrostem aż o 60 proc. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MEN, zmiany miałyby wejść w życie 1 września 2025 r. lub 1 stycznia 2026 r.

Prawo
Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach
14 sty 2025

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]
14 sty 2025

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy
14 sty 2025

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Wybierasz się w czasie ferii poza granice Polski? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić
14 sty 2025

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak warto mieć rezerwowe środki finansowe.

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?
14 sty 2025

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

31 stycznia 2025 roku. Co grozi za brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego
14 sty 2025

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Emerytury i renty z KRUS w 2025 r. Jakie zaliczki na podatek i składka zdrowotna? [przykłady, obliczenia]
14 sty 2025

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. nie uległy zmianie zasady i forma pobierania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.?
14 sty 2025

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.? Zbliża się drugi semestr roku szkolnego 2024/2025. Warto już w tym momencie przypomnieć o ważnych terminach dotyczących złożenia wniosków na wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026.

Renta i praca? Osoby niepełnosprawne proponują zmiany
14 sty 2025

Temat likwidacji progów dorabiania do rent dla osób z niepełnosprawnościami powraca od wielu lat. Na czym polega tzw. pułapka rentowa? Czy jest szansa na zmianę przepisów?

Przemoc ekonomiczna w Polsce. Jak ją rozpoznać? [PRZYKŁADY]
14 sty 2025

W Polsce coraz więcej mówi się o przemowy ekonomicznej, która zwykle dotyka kobiet. Czasami jest trudna do zauważenia. Trudność tę wzmacniają stereotypy. Jak ją rozpoznać? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Psycholog podaje przykłady przemocy ekonomicznej i wskazuje dostępne formy pomocy.

pokaż więcej
Proszę czekać...