W 2025 r. (II połowa) zasadą stanie się jawność wynagrodzeń. Oznacza to nielegalność wszelkich zakazów w umowach o pracę zakazów ujawniania pensji przez pracowników. Tak samo jest w przypadku regulaminów wynagradzania.
Wynika to z nowego przepisu w Kodeksie pracy. Wprowadzi go uchwalenie przez Sejm poniższego projektu poselskiego:
Przepis stanowi:
Art. 10 § 21 Wynagrodzenie, jak i jego poziom są jawne podczas trwania stosunku pracy, a także przed jego nawiązaniem.
Jest to zasada ogólna - wynagrodzenia stają się jawne, o ile je ujawnił:
1) pracownik (w zakresie swojego wynagrodzenia) albo
2) współpracownicy przekazali pracownikowi informacje o swoich pensjach,
WAŻNE! Pracodawca w dalszym ciągu nie będzie mógł ujawnić pensji pracownika bez jego zgody. Za to będzie miał obowiązek publikowania wynagrodzeń średnich.
W 2025 r. zmiana umów o pracę. Trzeba z nich usunąć zakaz ujawnienia pensji przez pracownika [Projekt nowelizacji kodeksu pracy]
Mniej więcej za rok pracownik legalnie będzie mógł powiadomić szefa, że zna wynagrodzenia innych pracowników w firmie, fundacji czy urzędzie. I zażądać zrównania pensji. Pod warunkiem, że na tym (lub zbliżonym stanowisku) wykonuje „pracę o tej samej wartości”.
„Praca o tej samej wartości” to nowy zwrot prawny w Kodeksie pracy. Na razie jest w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy złożonym w Sejmie 5 grudnia 2024 r. Jest pewne, że projekt stanie się ustawą, gdyż:
- Jest to projekt złożony przez posłów rządowej koalicji, a nie posłów PIS
- Wykonuje szereg zapisów dyrektywy UE 2023/970 -. obowiązuje od 6 czerwca 2023 r. Jest to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. dotycząca wzmocnienia zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o tej samej wartości.
Wniosek o ujawnienie wynagrodzeń średnich na danych stanowiskach
Podstawą takiego wniosku jest poniższy, nowy przepis kodeksu pracy:
Art. 101 § 1. Pracownicy mają prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia, w podziale na płeć w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak oni lub pracę o takiej samej wartości.
§ 2. Pracownicy mogą zwracać się do pracodawcy z wnioskiem, o którym mowa w § 1 za pośrednictwem swoich przedstawicieli.
§ 3. Pracodawca udziela w postaci papierowej lub elektronicznej odpowiedzi na wniosek o którym mowa w § 1, bez zbędnej zwłoki nie później niż w 14 dni od dnia złożenia wniosku.
PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł