[Projekt] Zmiany w wynagrodzeniach niektórych osób zatrudnionych w szkole w 2025 r. Ile zarobi egzaminator-weryfikator oraz operator pracowni informatycznej?
REKLAMA
REKLAMA
W projekcie rozporządzenia zaproponowano zmiany dotyczące warunków wynagradzania egzaminatorów-weryfikatorów oraz operatora pracowni informatycznej. Projektodawcy w uzasadnieniu do rozporządzenia wskazali, że nowe rozporządzenie wynika ze zmian przewidzianych w procedowanej obecnie ustawie z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie UD74, nr druku sejmowego 759, nr druku senackiego 202), która przewiduje m.in. wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora oraz operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych.
REKLAMA
Wynagrodzenie egzaminatora-weryfikatora
W projekcie zaproponowano, aby podstawą do ustalenia wynagrodzenia egzaminatora-weryfikatora była kwota w wysokości 12 proc. łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład zespołu egzaminatorów. Kwota ta ma być dzielona między egzaminatorów-weryfikatorów wchodzących w skład zespołu egzaminatorów proporcjonalnie do liczby sprawdzonych i ocenionych przez nich prac egzaminacyjnych. Zaproponowano także, aby wynagrodzenie egzaminatora-weryfikatora nie mogło być niższe niż 150 zł.
Wynagrodzenie operatora pracowni informatycznej
REKLAMA
W projekcie zaproponowano także warunki wynagradzania operatora pracowni informatycznej. W zakresie egzaminu maturalnego z informatyki oraz części pisemnej egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym egzaminu eksternistycznego zawodowego zaproponowano, aby wynagrodzenie wynosiło:
– 0,550 proc. stawki za każdą godzinę udziału operatora pracowni informatycznej w danym egzaminie,
– 0,550 proc. stawki za każdą godzinę przygotowania przez operatora pracowni informatycznej odpowiednio stanowisk komputerowych (egzamin maturalny z informatyki) albo stanowisk egzaminacyjnych (część pisemna egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym egzaminu eksternistycznego zawodowego), przy czym proponuje się, aby czas przygotowania tych stanowisk nie przekraczał 3 godzin.
W zakresie części praktycznej egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, tym egzaminu eksternistycznego zawodowego, w której do wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest niezbędne wykorzystanie komputera – zaproponowano, aby wynagrodzenie:
– było obliczane jako iloczyn 0,550 proc. stawki za każdą godzinę udziału w jednej zmianie egzaminu, zgodnie z czasem trwania części praktycznej egzaminu i liczby zmian egzaminu, w których operator pracowni informatycznej bierze udział, oraz – wynosiło 0,550 proc. stawki za każdą godzinę przygotowania przez operatora pracowni informatycznej stanowisk, przy czym proponuje się, aby czas przygotowania tych stanowisk nie przekraczał 3 godzin.
W rozporządzeniu określono także warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Zaproponowano zmianę stawek wynagrodzenia za jednego zdającego za część testową i za wypracowanie w części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego i języka mniejszości narodowej – poziom podstawowy. Dla egzaminatorów części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego i języka mniejszości narodowej na poziomie podstawowym zaproponowano zmianę stawki wynagrodzenia za jednego zdającego za część testową – z 0,335 proc. na 0,470 proc. stawki, natomiast za wypracowanie – z 0,815 proc. na 0,680 proc. stawki. Rozporządzenie ma wejść w życie w dniu następującym po dniu jego ogłoszenia.
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów oraz innych osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów (Nr z wykazu 48)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA