Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
- Kogo dotyczy nowelizacja ustawy o służbie cywilnej
- Czas pracy w służbie cywilnej
- Praca w godzinach nadliczbowych członków korpusu służby cywilnej
- Wynagrodzenie za nadgodziny w służbie cywilnej
- Jak ustalić wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej
Kogo dotyczy nowelizacja ustawy o służbie cywilnej
Od 1 stycznia 2024 r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o służbie cywilnej w zakresie dotyczącym rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych.
REKLAMA
Zmiana dotyczy osób zatrudnionych w służbie cywilnej, które ustawa definiuje jako:
- pracowników służby cywilnej (osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę);
- urzędników służby cywilnej (osoby zatrudnione na podstawie mianowania);
- członków korpusu służby cywilnej (pracownicy i urzędnicy służby cywilnej, a także osoby zatrudnione na wyższym stanowisku w służbie cywilnej).
Czas pracy w służbie cywilnej
Czas pracy członków korpusu służby cywilnej, co do zasady, nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż 4 miesiące.
Jedynie w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W tych rozkładach czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż 4 miesiące.
Praca w godzinach nadliczbowych członków korpusu służby cywilnej
Obowiązujące przepisy ustawy o służbie cywilnej dopuszczają świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych przez członków korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego, jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, w tym w wyjątkowych przypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta.
Ustawa określa także rekompensatę za pracę w nadgodzinach:
- pracownikowi służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze;
- urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze.
Jak widać, w obecnym stanie prawnym za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje jedynie czas wolny.
Wynagrodzenie za nadgodziny w służbie cywilnej
Od 1 stycznia 2024 r. osobom zatrudnionym w służbie cywilnej będzie przysługiwało albo wynagrodzenie za nadgodziny, albo czas wolny.
Członkom korpusu służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie lub czas wolny.
Zasady rekompensaty będą różne:
- pracownikowi służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwał czas wolny w tym samym wymiarze albo wynagrodzenie;
- urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej będzie przysługiwał czas wolny w tym samym wymiarze albo wynagrodzenie. Również urzędnik świadczący pracę w innym systemie czasu pracy niż system, w którym praca jest wykonywana wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, za pracę w niedzielę będzie miał prawo do dnia wolnego w najbliższym tygodniu, a za pracę w święto otrzyma inny dzień wolny, albo wynagrodzenie za czas przepracowany w tych dniach;
- osobie zajmującej wyższe stanowisko w służbie cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych w porze nocnej, w niedzielę i święto, w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy pracownika oraz w dniu wolnym udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę i święto będzie przysługiwał czas wolny w tym samym wymiarze albo wynagrodzenie.
Wynagrodzenie za nadgodziny, zamiast czasu wolnego albo dnia wolnego, przyzna dyrektor generalny urzędu na wniosek członka korpusu służby cywilnej.
Jak ustalić wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej
Od 1 stycznia 2024 r. pracownikowi i urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało tylko normalne wynagrodzenie, bez dodatku za nadgodziny.
Za pracę w nadgodzinach członkowie korpusu służby cywilnej nie otrzymają dodatku za godziny nadliczbowe.
Wynagrodzenie będzie ustalane na podstawie godzinowej stawki wynagrodzenia należnego w miesiącu, w którym nastąpiła praca w godzinach nadliczbowych.
Do ustalenia wynagrodzenia za nadgodziny konieczne będzie:
Krok 1. Ustalenie normy godzin czasu pracy w danym miesiącu. W tym celu należy:
- pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadającą w danym miesiącu,
- dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca danego miesiąca przypadających od poniedziałku do piątku,
- odjąć 8 godzin za każde święto występujące w danym miesiącu i przypadające w innym dniu niż niedziela;
Krok 2. Ustalenie godzinowej stawki wynagrodzenia. W tym celu należy podzielić miesięczne wynagrodzenie przez normę godzin czasu pracy w danym miesiącu.
Podstawa prawna:
- art. 97 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1691; ost. zm. Dz.U. z 2023 r., poz. 1598)
- art. 5 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1598)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat