REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowe zarobki w sektorze IT. Zachodniopomorski Raport Płacowy

Rekordowe zarobki w sektorze IT.  Zachodniopomorski Raport Płacowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z Zachodniopomorskiego Raportu Płacowego wynika, że dynamika wzrostu wynagrodzeń w sektorze IT jest bardzo duża. Mniej zarabia się za to w administracji.

Do 30 tysięcy złotych miesięcznie w sektorze IT? „Wyścig o pracownika nadal trwa”. 

Raport płacowy przygotowany przez Idea HR Group w województwie zachodniopomorskim oparty jest o ankiety oraz rozmowy z pracodawcami z Pomorza Zachodniego. Rozmowy te prowadzone były na przełomie roku 2022 i 2023. Z ankiet wynika, że utrzymana została duża dynamika wzrostu wynagrodzeń, szczególnie w sektorze IT oraz w przemyśle i przemyśle wytwórczym. Większość pracodawców deklarowała chęć podnoszenia wynagrodzeń w kolejnych miesiącach, choć zdarzały się także głosy, że skala podwyżek i plany zatrudnieniowe są zależne od sytuacji gospodarczej, w tym: wojny w Ukrainie, inflacji czy kryzysu energetycznego. 

REKLAMA

Jakie kompetencje są najlepiej wynagradzane?

FINANSE:

  • Dyrektor finansowy – do 30 tysięcy złotych brutto
  • Kontroler finansowy – do 18 tysięcy złotych brutto.

LOGISTYKA I ZAKUPY:

  • Szef zakupów – do 35 tysięcy złotych brutto
  • Kupiec strategiczny – do 18 tysięcy złotych brutto

INŻYNIERIA:

  • Inżynier automatyk – do 16 tysięcy złotych brutto
  • Inżynier elektryk – do 13 tysięcy złotych brutto

IT:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • JUNIOR – 7 do 13 tysięcy złotych brutto
  • MID – 13 do 24 tysięcy złotych brutto
  • SENIOR – od 24 tysięcy złotych brutto. Nie ma górnego limitu

Najszybciej pensje rosną w IT. Administracja daleko w tyle

Należy jednak wspomnieć, że są to najbardziej pożądane kompetencje za które pracodawcy obecnie płacą najwięcej. Raport IDEA HR Group obejmuje także stanowiska mniej eksponowane dla poszczególnych branż. Pensja inżyniera zajmującego się automatykom może sięgać obecnie 16 tysięcy złotych, pensje specjalistów z sektora chemicznego to w naszym regionie próg ok. 10 tysięcy złotych. Inżynier jakości zarobi od 9 do 14 tysięcy złotych, a inżynier produktowy od 8 do 14 tysięcy. 

Specjaliści z zakresu automatyki i robotyki mogą liczyć na maksymalnie 10 tysięcy złotych. Mechanicy, elektrycy oraz konserwatorzy od 5 do 8 tysięcy złotych brutto. 

REKLAMA

Pensję specjalistów administracyjnych zależą od doświadczenia. Debiutanci zaczynają od 4,5 tysiąca złotych brutto. Pensje rosną wraz ze stażem. Po kilku latach możemy liczyć na kwoty rzędu od 6 do 9 tysięcy złotych, a specjaliści na pensje powyżej 10 tysięcy złotych. Pensje ekspertów z zakresu HR oraz rekrutacji zaczynają się od 7 tysięcy złotych i w przypadku dużej efektywności i doświadczenia mogą sięgać 16 tysięcy złotych. 

Pensja sekretarki / recepcjonisty to od 4 do 5 tysięcy złotych brutto. Asystenci mogą zarobić do 7 tysięcy złotych brutto, a specjaliści ok. 8 tysięcy. Pensja Office Managera w zachodniopomorskim to od 8 do 12 tysięcy złotych brutto. 

Najszybciej rosną pensje w IT. Juniorzy mogą zarobić ok. 7 tysięcy złotych brutto, ale ich droga awansu zawodowego, a co za tym idzie wzrostu pensji jest bardzo dynamiczna. Seniorem można stać się po kilku latach, a tutaj rekordowe wynagrodzenia mogą sięgać nawet… 35 tysięcy złotych. 

KOMENTARZE:

Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, prokurent w spółce IDEA HR Group

REKLAMA

Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim jest na rekordowo niskim poziomie mimo tego, że w ostatnich trzech latach gospodarka poddawana była rozmaitym perturbacjom. Raport płacowy pokazuje, że wynagrodzenia rosną rok do roku, a pracownicy w takich sektorach jak IT, logistyka, transport czy przemysł mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Preferowane są oczywiście osoby doświadczone. Mamy ewidentnie rynek pracownika, ale mamy też rynek specjalisty. Warunki na rynku pracy dyktują więc osoby doświadczone, posiadające unikalne, potrzebne przedsiębiorcom kompetencje.

Rok 2023 nie zmienił pod tym względem nic. Podsumowując rok byłam często pytana przez dziennikarzy: czy pracownicy boją się zwolnień? Nie. Nie ma takich obawy. Były za to obawy, że nie będą rosnąć wynagrodzenia. To w dobie inflacji zdecydowanie najpoważniejszy lęk pracowników, a pośrednio także pracodawców. 

Anna Sudolska, ekspert rynku pracy

Królem wysokości wynagrodzeń pozostaje zdecydowanie sektor IT, który seniorom i osobom pożądanym na danym stanowisku proponuje nawet 30 tysięcy złotych miesięcznego wynagrodzenia na start. To dowód na to, że trwa wyścig pracodawców w tym sektorze, którego celem jest zdobycie do swoich zespołów najlepszych ekspertów, jacy dostępni są na rynku. 

Raport płacowy pokazuje nam, że pracodawcy nie oszczędzają na pracownikach, których kompetencje są im potrzebne. Mówimy o wysokiej klasy specjalistach, doświadczonych menadżerach czy właśnie ekspertów IT oraz sektora TSL. 

Raport pokazuje także jeszcze jedną ważną zależność – rośnie polaryzacja wynagrodzeń między sektorem publicznym i prywatnym. Jeżeli to się nie zmieni to niebawem sektor komercyjny zasili kolejna fala ekspertów, którzy będą opuszczać urzędy czy instytucje rządowe.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA