REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie PFRON 2014

Aleksandra Pajewska
Dofinansowanie z PFRON obejmuje wynagrodzenie pracownika niepełnoprawnego. /Fot. Fotolia
Dofinansowanie z PFRON obejmuje wynagrodzenie pracownika niepełnoprawnego. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie PFRON - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obejmuje wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania PFRON do wynagrodzenia?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to jednostka funkcjonująca na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., nr 127, poz. 721 z pózn. zm.). Celem funduszu jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, głównie ich zatrudnianie. Środki z funduszu przeznaczane są na wsparcie pracodawców tworzących miejsca pracy dla niepełnosprawnych. Przysługuje im pomoc finansowa w postaci dofinansowania PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnoprawnego.

REKLAMA

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Wniosek do PFRON

Pierwszym etapem jest rejestracja pracodawcy w PFRON. Ma ona miejsce z chwilą złożenia pierwszego wniosku o miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia. Wraz z wnioskiem pracodawca składa: dane o pracodawcy (pełną nazwę oraz jej skrót; numery REGON i NIP, adres siedziby lub miejsca zamieszkania, adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres siedziby); imię, nazwisko, numery telefonu i faksu osoby odpowiedzialnej za kontakty z funduszem oraz adres poczty elektronicznej; kopię aktualnych dokumentów potwierdzających dane o NIP i REGON; kopię aktualnego odpisu z właściwego rejestru albo aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej; upoważnienie osoby przesyłającej te dane lub dokumenty, potwierdzające możliwość występowania w imieniu pracodawcy; formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o inną pomoc; oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy; sprawozdania finansowe za okres trzech ostatnich lat obrotowych (obowiązek przedkładania sprawozdań nie dotyczy mikro- i małych przedsiębiorców), oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdań finansowych.

Zadaj pytanie na Forum

REKLAMA

Wniosek należy złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą dane zawarte w informacji i wniosku. Dokumenty należy składać w siedzibie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w Wydziale Dofinansowań Rynku Pracy, osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do 20 dnia miesiąca pracodawca składa również: wniosek o wypłatę dofinansowania PFRON za dany miesiąc; miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych; formularz lub oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy. Istnieje możliwość przywrócenia tego terminu.

Decyzja PFRON

Po stronie funduszu leży obowiązek sprawdzenia złożonych dokumentów pod względem rachunkowym i formalnym. Jeśli stwierdzi istnienie nieprawidłowości informuje o nich pracodawcę i wzywa do ich usunięcia. Nieusunięcie braków skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania. Fundusz ustala także czy pracodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec niego. Następnie ustala kwotę przysługującego dofinansowania PFRON i przekazuje ją na rachunek bankowy pracodawcy. Czyni to w terminie 25 dni od otrzymania kompletnego zestawu dokumentów.

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., nr 127, poz. 721 z pózn. zm.),
  • ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1645).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

REKLAMA

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

REKLAMA

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA