Zarobki w ogłoszeniu o pracę
Obecnie osoby poszukujące pracy widząc to, jak wiele ogłoszeń jest publikowanych każdego dnia, mogą pozwolić sobie na pewien stopień „wybredności” i aplikować jedynie na te oferty, które szczególnie przyciągną ich uwagę. Jednym z elementów skutecznie wyróżniającym danego pracodawcę, a będącym właściwie standardem na zachodnich rynkach, jest podanie przez niego widełek płacowych. Dlaczego więc wiele polskich firm nadal wzbrania się przed tą praktyką?
Przyczyny braku zarobków w ogłoszeniach
Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że polscy pracodawcy niechętnie podają do publicznej wiadomości wysokość wynagrodzenia na danych stanowiskach w swojej organizacji. Najczęściej podawanymi przyczynami są: kłopoty z ich dokładnym określeniem, niechęć do informowania aktualnych pracowników, ile będą zarabiały nowe osoby (szczególnie jeśli kwoty te są wyższe niż wynagrodzenie zatrudnionych już osób) oraz obawy związane z tym, że konkurencja proponuje wyższe wynagrodzenia.
W związku z tym, wiele przedsiębiorstw wybiera znacznie łatwiejsze rozwiązanie i przygotowuje standardowe oferty pracy, niezawierające propozycji wynagrodzenia. Badania przeprowadzone przez OLX Praca wykazały jednak, że zawarcie w ofercie widełek płacowych zwiększa zainteresowanie ogłoszeniem aż o 45%!
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Prowadzenie i przechowywanie po zmianach od 1 stycznia 2019 r.
Polityka płacowa
Oczywiście to rozwiązanie jest najłatwiejsze do wdrożenia w firmach, które posiadają polityki płacowe. Dzięki nim zespół rekrutacyjny jest w stanie w stosunkowo łatwy sposób określić propozycje, które powinny znaleźć się w ogłoszeniu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w raporcie OLX Praca.
Jeśli przedsiębiorstwo nie posiada zdefiniowanej polityki płacowej, a mimo to chce publikować szczegółowe propozycje, proces nieco się komplikuje. Takie rozwiązanie jest bardziej ryzykowne, gdyż każda rekrutacja wymaga dokładnej analizy płac w firmie, jak i obowiązujących w danej branży stawek. Tego rodzaju zabiegi wymagają sporo czasu, ale jak wskazują statystyki - warto.
Warto zamieszczać widełki płacowe w ogłoszeniach
Jest pewien argument, który przemawia do wyobraźni każdego przedsiębiorcy - umieszczenie przewidywanego wynagrodzenia w ofercie pracy jest oszczędnością finansową dla firmy. Dzięki uzupełnieniu ofert o pracę o widełki płacowe, zespół rekrutacyjny nie będzie poświęcał czasu na spotkania z kandydatami, którzy nie są zainteresowani oferowanym wynagrodzeniem, a większa liczba CV (przy dobrze napisanym ogłoszeniu) jedynie przyspieszy proces pozyskiwania realnie zmotywowanych pracowników.
Publikowanie widełek płacowych ułatwia też negocjacje. Dzięki nim, rekruterom łatwiej jest wyjaśnić swoją finalną propozycję płacową, a sama rozmowa na temat wynagrodzenia staje się mniej kłopotliwa dla kandydata, bo nie musi zgadywać, jaka kwota jest odpowiednią na danym stanowisku.
- Efektem długoterminowym, wynikającym z zawarcia w ogłoszeniu propozycji wynagrodzenia jest budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Odkąd publikujemy w ogłoszeniu propozycję wynagrodzenia, kandydaci traktują naszą firmę jako bardziej wiarygodną. Co więcej, na poszczególne ogłoszenia otrzymujemy więcej zgłoszeń, dzięki czemu szybciej zamykamy procesy rekrutacyjne. - mówi Artur Kołpowski, dyrektor kategorii Praca.
Jak dobrze określić widełki płacowe?
Nie ulega wątpliwości, że warto umieszczać w ogłoszeniu widełki zarobków. Pozostaje pytanie, jak to robić dobrze?
- Nie należy podawać szerokiego zakresu kwot. Najlepiej, by różnica między dolną i górną stawką nie przekraczała 20%.
- Powinniśmy określić czy podana kwota jest stawką netto czy brutto oraz jaki rodzaj umowy oferujemy.
- Jeśli część wynagrodzenia to premia, należy zaznaczyć tę informację w ogłoszeniu.
- Należy zweryfikować poziom wynagrodzenia w regionie. Warto skorzystać z raportów, które są systematycznie uaktualniane.
- Jeśli chcemy uniknąć demotywowania aktualnych pracowników, realizujących obowiązki podobne do tych na rekrutowanym stanowisku, sprawdźmy czy propozycja w ofercie jest spójna z ich obecnym wynagrodzeniem.
W niektórych branżach (np. IT) widełki płacowe w ofertach są już standardem. Jeśli w najbliższym czasie sytuacja na rynku pracy nie zmieni się, trend ten będzie postępował i zacznie obejmować kolejne obszary. Wdrożenie zarobków w ofercie już dzisiaj, daje szanse na pozytywne wyróżnienie się na tle konkurencji. Zwlekanie z tą decyzją może spowodować, że stracimy szansę na efektywne budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku pracy.
Źródło: OLX Praca