Wynagrodzenie 2012
REKLAMA
REKLAMA
Minimalne wynagrodzenie
REKLAMA
Od stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 1500 zł. Określenie wysokości minimalnego wynagrodzenia w kwocie 1500 zł oznacza, że wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż od tej kwoty.
Negocjacje w Komisji Trójstronnej
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji. Do dnia 15 czerwca każdego roku Rada Ministrów przedstawia Trójstronnej Komisji informacje dot. m.in. wskaźnika cen, wydatków gospodarstw domowych oraz wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w roku poprzednim. Oprócz tego dostarcza informacje o poziomie życia różnych grup społecznych i warunkach gospodarczych państwa, z uwzględnieniem sytuacji budżetu państwa, wymogów rozwoju gospodarczego, poziomu wydajności pracy i konieczności utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia.
Po przeanalizowaniu wspomnianych propozycji i informacji Trójstronna Komicja uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku następnym w terminie do dnia 15 lipca każdego roku.
Zobacz: Wysokość zarobków Vademecum
Ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia
W świetle prawa wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.
Należy pamiętać, że przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
1. nagrody jubileuszowej;
2. odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz
3. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Na co wpłynie wzrost minimalnego wynagrodzenia?
Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę wpłynie m.in. na wysokość:
- dodatku za pracę w porze nocnej,
- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój,
- odprawy z tytułu zwolnień grupowych,
- odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację,
- minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Zobacz serwis: Wysokość zarobków
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U.2002.200.1679), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dziennik Ustaw Nr 192 pozycja 1141 z 14 września 2011).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat