Kto ma prawo do odprawy pieniężnej
Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracodawcy przysługuje odprawa. Odprawa przysługuje zarówno pracownikowi w razie zwolnień grupowych, jaki i indywidualnego. Odprawa pieniężna jest odprawą obowiązkową, co oznacza że pracodawca nie może jej pracownikowi nie wypłacić w razie zaistnienia zwolnienia grupowego. Odprawa przysługuje niezależnie od tego, czy rozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą nastąpiło niezgodnie z prawem.
Odprawa pieniężna jest wymagalna w dniu rozwiązania stosunku pracy. Ewentualne odsetki przysługują od dnia następującego po dniu ustania stosunku pracy.
Zobacz także: Odprawy pracownicze w pytaniach i odpowiedziach
Wysokość odprawy w 2012 roku
Prawo reguluje kwestie dotyczące wysokości odprawy z tytułu zwolnień grupowych, zwanej też odprawą pieniężną. Wysokość odprawy pieniężnej wynosi:
- wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
- wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat,
- wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres ponad 8 lat.
Przy ustalaniu okresów zatrudnienia, od których zależy wysokość odprawy pracodawca musi wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy.
Wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2012 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę została ustalona na poziomie 1500 zł. W związku z tym w 2012 roku wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 22 500 zł.
Odprawę z tytułu zwolnień grupowych ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dziennik Ustaw Nr 192 pozycja 1141 z 14 września 2011)