Minimalne wynagrodzenie w 2012 roku
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2012 roku
Ustawa regulująca kwestię minimalnego wynagrodzenia gwarantuje coroczny wzrost wysokości najniższej pensji. Wzrost ten nie może być niższy niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych przyjętych do opracowana projektu ustawy budżetowej. Tak stało się również i w tym roku. Zgodnie z projektem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2012 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 8,2 proc. w porównaniu z rokiem 2011 i wyniesie 1500 zł.
REKLAMA
Zobacz także: Minimalne wynagrodzenie w 2013 roku
Czym jest minimalne wynagrodzenie
Prawo gwarantuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy wysokość zarobków w każdym miesiącu pracy nie niższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenia.
Zapis o minimalnym wynagrodzenie znajduje się w samej Konstytucji, jaki i w Kodeksie pracy. Jednak to ustawa z dnia 10 października 2002 roku dokładnie określa instytucję minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest corocznie przedmiotem negocjacji na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Na forum debatują przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu.
Zobacz także: Jak ustala się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę
Na co wpływa minimalne wynagrodzenie
REKLAMA
Jak wspominano określenie granicy najniższego wynagrodzenia, oznacza że pracodawca nie może pracownikowi zaproponować niższych zarobków. Wyjątkiem, który przewidują przepisy jest pracowni, który po raz pierwszy nawiązał stosunek pracy. W jego przypadku pracodawca może wypłacić mu 80 proc. minimalnego wynagrodzenia przez pierwszy rok pracy.
Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, również może liczyć na pensje nie niższą nić minimalne wynagrodzenie. Jednak w jego przypadku wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie ustalona w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadających w danym miesiącu. Za podstawę będzie służyło minimalne wynagrodzenie.
Ponadto wysokość minimalnego wynagrodzenia wpływa na wysokość innych składników wynagrodzenia lub na wysokość innych świadczeń:
- odprawa z tytułu zwolnień grupowych nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w dniu rozwiązania stosunku pracy;
- wynagrodzenie za przestój nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia;
- odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia;
- odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na skutek mobbingu nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia;
- kwota wolna od potrąceń przy potrącaniu sum egzekwowanych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę;
- kwota wolna od potrąceń w przypadku potrącania kar pieniężnych stanowi 90 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia;
- kwota wolna od potrąceń przy potrąceniach dobrowolnych na rzecz innych podmiotów niż pracodawca stanowi 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia;
- kwota wolna przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielanych pracownikowi stanowi 75 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia;
- dodatek za pracę w porze nocnej stanowi 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę
Zobacz: Minimalne wynagrodzenie za pracę 2013
Podstawa prawna: Konstytucja
Kodeks pracy
Ustawa z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. nr 200 poz. 1679, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat