Na czym polega potrącenie
Potrącenie z wynagrodzenia oznacza jednostronne zmniejszenie przez pracodawcę wynagrodzenia o określone należności samego pracodawcy i osób trzecich. Potrąceń dokonuje się w poszczególnych miesiącach, chyba że wypłata wynagrodzenia następuje w krótszych okresach. Z uwagi na fakt, że niektóre składniki wynagrodzenia są wypłacane za okresy dłuższe niż miesiąc, przy ustalaniu kwoty wynagrodzenia od której dokonuje się potrącenia, określony składnik uwzględniany jest w wysokości wynagrodzenia w danym miesiącu, w którym zostaje on wypłacony, co oznacza, że np. nie rozdziela się go proporcjonalnie na inne miesiące (np. na trzy lub sześć, jeżeli przysługuje on za pracę przez trzy lub sześć miesięcy) i to niezależnie od jego wysokości.
Potrącenia
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy z wynagrodzenia odlicza się przede wszystkim składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Oprócz tego potrąceniu podlegają następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne.
Zobacz także:Jakie będą kwoty wolne od potraceń dobrowolnych w 2011 roku?
Kwota wolna od potrąceń
Pracodawca ma obowiązek pozostawić pracownikowi do wypłaty kwotę minimalną wolną od potrąceń w wysokości:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze (po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, zaliczek i na podatek dochodowy od osób fizycznych) przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- 75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
- 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych.
Potrącenia niepełnoetatowca
Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Taka regulacja oznacza, że dla pracownika zatrudnionego na ½ etatu minimalną kwotą wolną od potrąceń będzie:
- 1/2 minimalnego wynagrodzenia za pracę przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- 75% przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
- 90% przy potrącaniu kar pieniężnych.
Zobacz także: Jaka jest kwota wolna od potrąceń obowiązkowych w 2011 roku?