Kto wypłaca zarobki za czas choroby
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie chorobowe
REKLAMA
W myśl art. 92. § 1 pkt. 1 Kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.
REKLAMA
Ponadto za czas niezdolności do pracy, o której mowa powyżej, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Zatem za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby wynagrodzenie przysługuje ze środków pracodawcy, od 34 dnia choroby pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Należy przy tym zaznaczyć, że pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za okres niezdolności pracownika do pracy trwającej łącznie 33 dni w ciągu danego roku kalendarzowego.
Nie ma znaczenia czy okres 33 dni trwa w sposób ciągły czy przerywany ponieważ dotyczy on 33 dni w danym roku kalendarzowym. Należy również podkreślić, że okres 33 dni od 1 stycznia liczy się na nowo.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Wysokość wynagrodzenia
REKLAMA
Jeżeli zaś chodzi o wysokości wynagrodzenia za czas choroby, to zgodnie z wyżej wymienionym przepisem Kodeksu pracy pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.
Jednocześnie należy nadmienić, że zgodnie z art. 11 z Ustawy z dnia 26 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku chyba, że dotyczy pobytu w szpitalu, wówczas miesięczny zasiłek wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku, lub 100%, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży; powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, lub powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy a przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Reasumując
Przez okres 33 dni wynagrodzenie za czas choroby będzie Panu wypłacał pracodawca. Zachowuje Pan prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.
Następnie za okres od 34 dnia do 40 dnia otrzyma Pan zasiłek chorobowy finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Zobacz również serwis: Praca
Podstawa prawna:
- Ustawia z dnia 26 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA