Czy pracodawca może obniżyć minimalne wynagrodzenie?
REKLAMA
REKLAMA
Na wstępnie należy podkreślić, że co do zasady minimalne wynagrodzenie w roku 2010 nie może być niższe niż 1317 zł. Wyjątkowo ustawodawca w art. 6 ust 3 i 4 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę określił, że wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3, nie może być niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
REKLAMA
Ponadto do okresu, o którym mowa powyżej wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Oznacza to, że w ciągu roku od podjęcia pierwszej pracy pracodawca może wypłacać pracownikowi wynagrodzenie, które stanowi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto.
Reasumując; pracodawca przez pierwszy rok pracy może Panu zaproponować wynagrodzenie mniejsze niż minimalne, jednak nie niższe niż 1053,60 zł.
Zobacz również serwis: Zarobki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat