REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kierowca mechanik i jeździec - dwa nowe zawody

Kierowca mechanik i jeździec - dwa nowe zawody. /fot. Fotolia
Kierowca mechanik i jeździec - dwa nowe zawody. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kierowca mechanik i jeździec to dwa nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów. To pokłosie nowelizacji rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Jak poinformowało w poniedziałek MEN, kształcenie w obu nowych wprowadzonych zawodach prowadzone będzie w zasadniczych szkołach zawodowych oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

REKLAMA

Obecnie rozporządzenie ministra edukacji w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zawiera 203 zawody ujęte w siedem grup.

Zawód kierowca mechanik został wprowadzony na wniosek ministra infrastruktury i rozwoju. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji konieczność jego wprowadzenia wynika z obserwowanego deficytu kadr z wykształceniem zasadniczym zawodowym, które mogłyby zasilić rynek pracy w branży transportowej, tj. zapełnić lukę w wykonywaniu usług związanych z przewozem rzeczy. O wprowadzenie tego zawodu zabiegali członkowie organizacji pracodawców Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej oraz stowarzyszenia branżowe i zawodowe.

Zobacz serwis: Praca

REKLAMA

Zawód jeździec został wprowadzony na wniosek ministra sportu i turystyki. "W opinii ministra kształcenie młodych ludzi w tym zawodzie przygotuje fundament do odbudowania polskich sportów konnych. Szkoła zawodowa pozwoli stworzyć bazę dla rozwoju jeździectwa oraz umożliwi młodym ludziom, których pasjonują konie i jeździectwo, zdobycie wiedzy praktycznej i merytorycznej otwierającej ścieżki kariery na rynkach polskich i zagranicznych" - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje raport „Removing the Blinkers World Horse Welfare and Eurogroup for Animals Raport” z 2015 r., wartość europejskiego biznesu jeździeckiego to 100 mld euro rocznie (ośrodki jeździeckie, sklepy ze sprzętem, produkcja pasz i sprzętu jeździeckiego, szkolenia dla jeźdźców i hodowców, trening i transport koni). Jego siłą napędową są odpowiednio przygotowane przez zawodowców konie. Szacuje się, że w Europie jest łącznie 400 tys. pełnoetatowych miejsc pracy w biznesie jeździeckim.

REKLAMA

Uzasadniając wprowadzenie zawodu jeździec zaznaczono, że w Polsce w 2006 r. takich miejsc pracy było 42 tys. "Pochodzące z 2009 r. szacunki przewidują, że w Polsce w ciągu najbliższych kilkunastu lat: jeździectwo stanie się w Polsce sportem masowym, formą rekreacji, obejmującą 600-800 tys. osób, nastąpi wzrost popytu na konie wierzchowe i zaprzęgowe rzędu 150-200 tys. sztuk, które zostaną wyhodowane w Polsce albo będą sprowadzone z zagranicy rozwój jeździectwa i hodowli może zapewnić w Polsce 50-75 tys. miejsc pracy" - napisano.

W chwili obecnej w Polsce działają trzy tory wyścigowe, na których startują konie i jeźdźcy zarówno z kraju jak i z zagranicy. "Wraz ze zmianami, jakie zachodzą na polskim rynku wyścigów konnych, do których należy przede wszystkim wzrost rangi organizowanych wyścigów, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę – trenerów oraz jeźdźców. Bez profesjonalnych jeźdźców hodowla, profesjonalna organizacja zawodów jeździeckich jak i prowadzenie treningu nie są możliwe. Kształcenie uczniów w zawodzie jeździec zwiększy szanse pozytywnych zmian w sektorze jeździeckim w Polsce, a młodym ludziom umożliwi realizowanie pasji i kariery w Polsce i na arenie międzynarodowej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu noweli.

Zobacz serwis: Zarobki

W celu zachowania drożności kształcenia i umożliwienia podnoszenia kwalifikacji, kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie jeździec jest jednocześnie jedną z dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie technik hodowca koni. W związku z tym kształcenie w zawodzie technik hodowca koni będzie odbywać się w kwalifikacjach: "Organizowanie chowu i hodowli koni" oraz "Szkolenie i użytkowanie koni" albo "Jeździectwo i trening koni". Oznacza to, że osoby, które uzyskają kwalifikacje w zawodzie jeździec będą mogły zdobyć zawód technik hodowca koni po uzyskaniu dodatkowej kwalifikacji "Organizacja chowu i hodowli koni".

Jak podaje portal www.wroclaw.pl o wprowadzenie zawodu jeździec zabiegał Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, który dostał wsparcie Polskiego Związku Jeździeckiego. "Ideę szkoły w pełni aprobują władze Wrocławia. To w tym mieście powstanie pierwsza zawodówka kształcąca polskich jeźdźców" - informuje portal.

Nowelizując rozporządzenie minister zmieniła też nazwę zawodu technik mechanizacji rolnictwa na technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Zobacz serwis: Czas pracy

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA