Sprzedaż techniczna - jakich pracowników poszukują pracodawcy?

Consultant, Goldman Recruitment Krystian Nowak
rozwiń więcej
Sprzedaż techniczna - jakich pracowników poszukują pracodawcy? / fot. Shutterstock
Sektor sprzedaży technicznej rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz większe znaczenie odgrywa customizacja produktów, czyli dostosowywanie ich do unikalnych potrzeb klientów. Jakich pracowników, handlowców poszukują pracodawcy?

Sprzedaż techniczna - trendy

Sprzedaż techniczna to bardzo dynamicznie rozwijający się sektor. Firmy intensywnie inwestują w działania marketingowe, by skutecznie docierać do grup docelowych. Coraz większe znaczenie mają produkty customizowane, projektowane pod kątem unikalnych potrzeb klientów. Dostępność takiej oferty buduje przewagę konkurencyjną. Producenci rozwijają nowoczesne narzędzia obsługi klienta, np. platformy zakupowe. To intuicyjne, proste w obsłudze i dające możliwość stałego podglądu zakupów rozwiązania. Dzięki nim klienci, którzy wybrali ofertę danej firmy i zaufali jej, mogą samodzielnie dokonywać zakupów. Pozwala to sprzedawcom skoncentrować się na pozyskiwaniu nowych klientów. Takie narzędzia, wsparte dobrym, odpowiednio wycenionym produktem wysokiej jakości, pozwalają firmie osiągnąć sukces.

Pracodawcy coraz częściej dają wolną rękę specjalistom w kwestii doboru metod sprzedaży. Najlepsi, doświadczeni sprzedawcy znają rynek i wiedzą, w jaki sposób realizować założone cele.

Aktywna sprzedaż relacyjna

Wciąż silny jest trend inwestowania w aktywną sprzedaż relacyjną, która jest mocno skoncentrowana na potrzebach klienta. Ma ona na celu zbudowanie trwałej, opartej na solidnych fundamentach, wręcz przyjacielskiej więzi z partnerem. Taka relacja procentuje w postaci lojalnej, cyklicznej sprzedaży.

Zapotrzebowanie na handlowców

W 2018 r. zapotrzebowanie na najlepszych handlowców w branży nieustannie rosło i trend ten utrzyma się. Pracodawcy poszukują osób otwartych i komunikatywnych, potrafiących szybko zbudować relację z rozmówcą. Ważną cechą jest umiejętność słuchania, analizowania potrzeb drugiej strony i odpowiedniego reagowania na nie. Ceniona jest rzetelność i słowność – cechy, które budują wzajemne zaufanie. Od kandydatów wymaga się elastyczności, kreatywności, niekonwencjonalnego podejścia i zdolności do pracy pod presją czasu. Pracodawcy doceniają nieszablonowe myślenie, zaangażowanie i silną motywację. Kluczową cechą jest doskonała znajomość rynku i jego specyfiki oraz aktywne śledzenie zmian na nim zachodzących.

Benefity

2018 był rokiem wzrostu wynagrodzeń w branży, zwłaszcza w przypadku osób mających doświadczenie i doskonałą wiedzę merytoryczną w danej dziedzinie technicznej oraz dysponujących rozbudowaną siecią kontaktów. W jaki sposób pracodawcy próbują przekonać kandydatów? Wysoka podstawa wynagrodzenia, dobry system premiowy czy bazowy pakiet świadczeń pozapłacowych nie wystarczają. Pracownicy oczekują więcej – np. dodatkowego urlopu, dofinansowania do edukacji, szkoleń i kursów językowych, dodatkowych dni opieki nad dziećmi lub też konkursów dla najlepszych pracowników z nagrodami w postaci ekskluzywnych, drogich wycieczek. Pracodawcy muszą wykazać się kreatywnością w tworzeniu dodatkowych zachęt, by wyprzedzić konkurencję.

Źródło: Goldman Recruitment

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...