Trudno w to uwierzyć, ale są pracownicy budżetówki bez 13-ki. Ma się to zmienić
REKLAMA
REKLAMA
Niedawny „współKongres Kultury” zebrał środowisko kultury z całej Polski. Jednym z głównych tematów kongresu była sprawa niskich płac w sektorze kultury - jego pracownicy często mają pensje na poziomie płacy minimalnej (w 2025 r. 4666 zł brutto).
REKLAMA
13-tka jest ważna w małych miejscowościach
Ten problem dotyczy w szczególności samorządowych instytucji kultury znajdujących się w mniejszych miejscowościach. Także podczas innych spotkań ze środowiskiem ludzi kultury temat ten był często poruszany oraz kierowano do ministerstwa prośby o podjęcie próby poprawy tej sytuacji. Hanna Wróblewska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęła decyzję o rozpoczęciu w ministerstwie prac mających na celu przygotowanie projektów dokumentów wprowadzających 13-kę.
Jest to także efekt interpelacji skierowanej do ministerstwa w sprawie przywrócenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury.
Jakie nagrody dziś dla pracowników instytucji kultury?
Pracownicy instytucji kultury - mają jedynie prawo do nagród za szczególne osiągnięcia w pracy.
Dla porównania: Pracownicy sfery budżetowej mają prawo do nagród za szczególne osiągnięcia + prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Generalnie zwrot „Zapis „za szczególne osiągnięcia w pracy“ w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej powoduje, że nagrody te mają charakter fakultatywny, a nie obligatoryjny.
Podstawa prawna – dlaczego pracownicy instytucji kultury nie mają 13-ki
Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej tzw. trzynastki nie przysługują pracownikom instytucji kultury. W myśl tej ustawy przysługują one tylko pracownikom:
1) państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy;
2) zatrudnionym w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, wymienionych w art. 139 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2023 poz. 1270 i 1273);
3) samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie wymienionej w pkt 2;
4) biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.
PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat