Każdy pracownik kultury otrzyma trzynastkę (bez dyrektorów). Projekt poselski w Sejmie [500 mln zł]
REKLAMA
REKLAMA
Złożony w Sejmie projekt o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej rozszerza grupę uprawnionych do otrzymywania „trzynastki” o pracowników instytucji kultury. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia.
REKLAMA
Jak uzasadniono nowe przepisy o "trzynastkach"?
Z uzasadnienia projektu ustawy:
REKLAMA
„Uwzględniając podwyżki, które otrzymała część pracowników instytucji kultury w roku 2023 i 2024 (częściowo z powodu wzrostu płacy minimalnej), maksymalne koszty zagwarantowania dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury nie powinny przekroczyć ok. 560 mln zł. Jednak realnie wzrost ten będzie zapewne niższy, ponieważ kwotę tę należy pomniejszyć o nagrody dyrektorów, którzy otrzymują nagrody roczne na podstawie przepisów Ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz częściowo kwoty nagród wypłacanych na podstawie art. 31 ust. 5 Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Oznacza to, że realne koszty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury nie przekroczą łącznie 500 mln zł”
„(….) pracownicy instytucji kultury, zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, posiadają jedynie prawo do nagród za szczególne osiągnięcia w pracy. Natomiast pozostali pracownicy sfery budżetowej niezależnie od prawa do nagród mają też prawo do „trzynastek”. „Stan ten należy uznać za przejaw nierównego traktowania przez państwo pracowników publicznych instytucji kultury”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat