MRPiPS: Dofinansowania dla niektórych pracowników socjalnych. Nowe przepisy w marcu 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Proponowana regulacja umożliwi Radzie Ministrów przyjmowanie programów rządowych, które będą mogły dofinansować wynagrodzenia określonych pracowników pomocy społecznej – wskazał resort.
REKLAMA
Rządowe programy dofinansowania wynagrodzeń niektórych pracowników socjalnych. Co z podwyżkami dla wszystkich?
REKLAMA
W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Zaproponowane zmiany mają umożliwić wprowadzenie rządowych programów dofinansowania wynagrodzeń niektórych pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez samorządy lub na ich zlecenie. Wsparcie dotyczyć ma też pracowników systemu pieczy i wsparcia rodziny oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech prowadzonych przez samorządy.
„Proponowana regulacja umożliwi Radzie Ministrów przyjmowanie programów rządowych, które będą mogły dofinansować wynagrodzenia określonych pracowników pomocy społecznej, pracowników sytemu pieczy i wsparcia rodziny oraz pracowników samorządowych instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Proponowana regulacja umożliwi również zwiększenie wsparcia na wykonywanie zadań własnych samorządu terytorialnego w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej” – wskazano w projekcie.
Jak podano w uzasadnieniu do projektu, pracownicy pomocy społecznej pełnią bardzo ważną rolę w realizacji zadań państwa oraz samorządów na rzecz rodzin i osób wymagających wsparcia, która ma szczególne znaczenie w obliczu zachodzących przemian demograficznych.
Czy rząd zatrzyma odpływ kadr?
„Zakres obowiązków pracowników pomocy społecznej jest ogromny, a wymagany w tych zawodach poziom kompetencji własnych i umiejętności interpersonalnych jest nieporównywalny z innymi zawodami. Znacząca część pracowników pomocy społecznej posiada wykształcenie wyższe, w tym kwalifikacje specjalistyczne oraz pozyskiwane przez okres wielu lat tzw. specjalizacje w zawodach pomocowych” – zaznaczono.
Jak wskazał resort rodziny, proponowane przepisy mają zmniejszyć ryzyko odpływu wykwalifikowanej kadry do innych sektorów, w których obecnie wynagrodzenia są bardziej atrakcyjne.
Nowe przepisy mają zostać przyjęte jeszcze w pierwszym kwartale 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat